Koç Holding CEO’su: Yeşil dönüşüm Koç Topluluğu olarak öncelikli gündem unsurlarımızdan

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, önümüzdeki devirde yeşil dönüşümün sürdürülebilir paha zincirleri açısından çok değerli olacağını belirterek …

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, önümüzdeki devirde yeşil dönüşümün sürdürülebilir paha zincirleri açısından çok değerli olacağını belirterek, “Koç Topluluğu olarak bu mevzuyu en öncelikli gündem başlıklarımızdan biri olarak görüyoruz.” tabirini…

Koç Holding’den yapılan açıklamaya nazaran, Çakıroğlu, salgın sebebiyle bu yıl dijital platformda gerçekleştirilen ve 70’ten fazla ülkeden 1.500 başkanı bir ortaya getiren Davos Tepesi’nde konuştu.

Çakıroğlu, doruğun ikinci gününde düzenlenen “Bağlantılı ve Sürdürülebilir Kıymet Zincirleri Tasarlama” başlıklı panelde görüşlerini paylaştı. Malezyalı yayın kuruluşu Astro Awani’nin Genel Yayın Direktörü Kamarul Bahrin Haron’un moderatörlüğünü üstlendiği panele, Çakıroğlu’nun yanı sıra Bain&Company İdare Heyeti Lideri Orit Gadiesh, Welspun India CEO’su Dipali Goenka ve Lenzing Group CEO’su Stefan Doboczky de katıldı.

Çakıroğlu, paneldeki konuşmasında, önümüzdeki periyotta yeşil dönüşümün sürdürülebilir bedel zincirleri açısından çok kıymetli olacağını vurgulayarak, “Koç Topluluğu olarak bu mevzuyu en öncelikli gündem başlıklarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa Komitesi’nin Yeşil Mutabakat süreci başta olmak üzere, hükümetlerin bu bahisteki siyasetlerinin bedel zincirlerinde gerekli değişiklikleri hızlandıracağını düşünüyorum. İşlerimizin sürdürülebilirliği açısından bu dönüşüm kaide. Önümüzde yeşil teşebbüslere dayalı bir iş modeli yaratma fırsatı var.” sözlerini kullandı.

Pandemi devrinde Koç Topluluğu şirketlerinin karşı karşıya olduğu süreçlere değinen Çakıroğlu, şunları kaydetti:

“Otomotiv, sağlam tüketim, güç, bankacılık, perakende, turizm üzere bölümlerde ve dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteren bir topluluğuz. Bu özgün yapımız nedeniyle pandemi periyodunda her şirketimiz arz ve talep taraflı farklı dinamiklerle karşılaştı. Lakin tüm paha zincirini paydaşlarımızla dataya dayalı, süratli ve açık bir bağlantı kurarak olabildiğince şeffaf hale getirdik ve içinden geçtiğimiz istikrarsız periyotta meselelerin üstesinden gelebildik. Bu başarıda, Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Global Lighthouse’ olarak ilan ettiği iki akıllı fabrikamız üzere, dataya dayalı süreçlerle paha yaratan tesislerimizin rolü büyük.”

Koç Topluluğu’nun toplumsal hassaslığının altını çizen Çakıroğlu, pandeminin belirsizliklerle dolu birinci devrinde otomotiv fabrikalarının siperlik, maske ve entübasyon kabini üzere acil gereksinim duyulan materyalleri süratle üretirken, Arçelik’in, kamu yönetiminin uyumunda özel daldaki paydaşlarıyla iş birliği yaparak mekanik ventilatör üretimini üstlendiğini bildirdi.

– “Paydaşlar açısından bu türlü vakitlerde en değerli kıymetin dayanışma olduğunu gördük”

Levent Çakıroğlu, pandemi sürecinde Koç Topluluğu çalışanlarının değerli fedakarlıklarla çalıştığını ve bunun sahip oldukları en değerli kıymet olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İçinden geçtiğimiz bu güç periyotta öncelikle çalışma arkadaşlarımızın sıhhati için gerekli adımları süratle attık. Onların gelir kaybına uğramaması için de elimizi taşın altına koyduk. Daha sonra piyasalar tekrar açıldığında, artan talebi karşılama noktasında her bir çalışma arkadaşımız da büyük bir uğraş ve dayanışma örneği göstererek bize dayanak oldu. Bu birliktelik ve dayanışma duygusu için hepsine müteşekkirim.

Şirketler açısından kıymetli olan, bilinmezliklerin getireceği risk ve fırsatlara karşı onları her şartta hazır tutacak, değişimle barışık bir kurumsal kültürü yerleştirmektir. Paydaşlar açısından ise bu türlü vakitlerde en değerli pahanın dayanışma olduğunu gördük.”

Verilen bilgiye nazaran, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Doruğu, dünyanın en tesirli iş insanlarını, siyasetçilerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve akademisyenlerini bu yıl “Güveni Yine İnşa Etmek için Kritik Yıl (A Crucial Year to Rebuild Trust)” ana teması etrafında buluşturuyor.

Bu yılki oturumlar, Dünya Ekonomik Forumu’nun pandemi sonrasında global ekonomiyi sürdürülebilir bir formda yine inşa etmeyi odak noktasına alan “Great Reset” yaklaşımı etrafında şekilleniyor. “Great Reset” temel olarak “Dünya ticaret sistemini daha adaletli bir yapıya dönüştürmek”, “Yatırımların eşitlik ve sürdürülebilirlik üzere ortak maksatları teşvik etmesi”, “Dördüncü Sanayi İhtilali ile hayatımıza giren inovasyonları, bilhassa sıhhat ve toplumsal problemlerin tahlilinde kamu faydasını gözetecek halde kullanmak” halindeki 3 bileşenden oluşuyor.

Tepe, “Toplum ve Geleceğin İş Yapış Şekilleri”, “Gezegen Nasıl Kurtulur?”, “Daha Adil Ekonomiler”, “İyilik için Teknoloji”, “Sağlıklı Gelecek”, “Daha Uygun İş Düzeni” ve “Jeopolitiğin Ötesinde” alt temalarına yönelik oturumlara mesken sahipliği yapıyor.

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/koc-holding-ceo-su-yesil-donusum-koc-toplulugu-olarak-oncelikli-gundem-maddelerimizden-2273431

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler