“KOBİGEL’in dijitalleşme odaklı yeni davetini yakında ilan edeceğiz”

Bakan Varank, “KOBİGEL programı kapsamında 2020’de ilan ettiğimiz davetle, dijital dönüşüm odaklı 396 projeye 158 milyon lira katkıda bulunduk …

Bakan Varank, “KOBİGEL programı kapsamında 2020’de ilan ettiğimiz davetle, dijital dönüşüm odaklı 396 projeye 158 milyon lira katkıda bulunduk. KOBİGEL’in dijitalleşme odaklı yeni davetini da yakında ilan edeceğiz.” dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bloomberg HT’nin dijital platformlarından yayınlanan ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) tarafından çevrim içi düzenlenen “Dijital Türkiye Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, yeni jenerasyon teknolojilerin pazarı değil, geliştiricisi bir Türkiye olarak 4. Sanayi İhtilali’nin öncü ülkelerinden biri pozisyonuna gelmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Kovid-19 salgınıyla birlikte dijitalleşmenin daha evvel olmadığı kadar gündeme girdiğine işaret eden Varank, salgın müddetince kamu hizmetlerinin ve iktisadi faaliyetlerin dijitalleşmesinde tüm dünyaya örnek olan bir performans sergilediklerini söyledi.

Varank, salgın periyodunda birçok kamu hizmetinin dijital ortamda yürütüldüğünü ve özel dalın de dijitalleşmeye ivme kazandırdığını belirterek, şu sözleri kullandı:

“Bunun bir yansıması olarak e-ticaret kesimi 2020’de yaklaşık yüzde 65 büyüdü. Bu yaygın dijitalleşmenin kayıt dışılığın azaltılması ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi üzere çok değerli müspet tesirleri var. Bu kayıt altına almanın bizim büyüme sayılarımıza da yansıdığını düşünüyoruz. IMF, 2020-2021 Türkiye büyüme öngörülerini revize etti. Daha evvel Türkiye’nin 2020’de yüzde 5 küçüleceğini varsayım eden IMF, şu anda bu sayısı yüzde 1,2 büyüme olarak revize etti. 2021’de Türkiye’nin yüzde 6 büyüyeceğini öngörüyor. Kimi muhalefet partileri daima Türkiye’nin datalarıyla ilgili baş karışıklığı oluşturmaya, kurumlarımızın güvenilirliğini zedelemeye çalışıyor. Bilhassa otel köşelerinde bilinmeyen gizli görüştükleri IMF’nin bu sayıları revize etmeleriyle ilgili ne düşünüyorlar, merak ediyorum. Kayıt altına almak ve bu kapsamda ticaretin gelişmesi, birçok vatandaşımızın pandemi sürecinde e-ticaret platformlarına yönelmesini bir kazanım olarak karşımıza çıkıyor.”

“Trendleri yakından takip ediyoruz”

Başta sanayi olmak üzere üretim süreçlerinde dijitalleşmeyle ilgili maksatlara değinen Varank, bu kapsamda dünyadaki dijital dönüşüm trendlerini yakından takip ettiklerini, endüstrici ve işletmelerin bu dönüşüme en yeterli formda ayak uydurması için yol haritalarını belirlediklerini bildirdi.

Varank, firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde bütçe ve insan kaynağı yetersizliği üzere problemler yaşayabildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Biz işletmelerin bu sıkıntıları aşmaları için Bakanlık olarak, dayanak ve teşvik sistemlerimizi tahlil odaklı olarak kurguluyoruz. Dijital dönüşümü, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizin ana odağına aldık. Bu kapsamda, 5G ve ileri temas teknolojileri, mobilite araçları ve teknolojileri stratejisi, akıllı hayat, sıhhat, finans ve ticarette dijital dönüşüm, endüstrinin dijital dönüşümü ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisinin hazırlanması bahislerinde paydaş kurumlarımız ve özel dalla birlikte hareket ederek kıymetli adımlar attık.”

Türkiye’nin güçlü sanayi altyapısını dijital dönüşümle daha rekabetçi bir hale getirmeyi temel öncelik olarak gördüklerine dikkati çeken Varank, bu kapsamdaki “model fabrikalar” projesiyle Ankara ve Bursa’da model fabrikaların faaliyete başladığını, Konya, Kayseri, Gaziantep, İzmir ve Mersin’de de yakında faaliyete geçeceğini söyledi.

“Firmalarımızın finansman gereksinimlerine yanıt veriyoruz”

Varank, dijital dönüşüm odaklı birçok hibe ve takviye programıyla da firmaların finansman gereksinimlerine yanıt verdiklerini vurgulayarak, “İmalat endüstrinde dijital dönüşümü teşvik etmek üzere KOSGEB vasıtasıyla yürüttüğümüz KOBİ Gelişim Takviye Programı (KOBİGEL) programıyla hem teknolojiyi geliştiren hem de bu teknolojileri kullanan KOBİ’lerin sayısını artırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında ilan ettiğimiz davetle, dijital dönüşüm odaklı 396 projeye 158 milyon lira katkıda bulunduk. KOBİGEL’in dijitalleşme odaklı yeni davetini da yakında ilan edeceğiz.” diye konuştu.

KOSGEB’in “Stratejik Eser Dayanak Programı” kapsamında da KOBİ’lerin teknolojik üretim yeteneklerini geliştirmeleri için işletme başına 6 milyon liraya kadar takviye sağladıklarını anımsatan Varank, TÜBİTAK’ın bugüne kadar dijitalleşme alanında 5 binden fazla projeye 3,39 milyar lira takviye verdiğini anlattı.

Varank, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde işletmelerin dijital dönüşümünün gerçekleştirilmesinde kıymetli merkez pozisyonunda olduklarını belirterek, buralarda firmaların yaklaşık yarısının yazılım alanında faaliyet gösterdiğini lisana getirdi.

Türkiye’de üretilen yazılımların niteliğini artırmak için yerli ve yabancı teknoloji şirketleriyle birlikte “Açık Kaynak Platformu” inisiyatifini başlattıklarını söz eden Varank, firmaların dijital dönüşümüne yönelik mali takviyeleri güçlendirmek emeliyle Türkiye’nin Dijital Avrupa Programı’na iştirak sağlaması tarafında çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

“İnsan kaynağına yönelik projeler yürütüyoruz”

Varank, Avrupa Birliği ile yürütülen Rekabetçi Kesimler Programı’nda dijitalleşmeyi odağına alan üç proje olduğundan bahsederek, “Yaklaşık 5 milyon euroluk Akıllı Teknolojiler Tasarım, Geliştirme ve Prototipleme Merkezi projesi, 9,9 milyon euroluk Endüstriyel Yetkinlik Merkezi projesi ve 10,5 milyon euroluk Hazır Giysi ve Dokuma Dalının Dijital Dönüşümü projesiyle toplamda 26 milyon euroluk bir bütçeyi dijitalleşme süreçleri için kullandıracağız.” sözlerini kullandı.

Bakan Varank, mevcut iş gücünü geleceğin mesleklerine yönlendirecek projeler yapmanın yanı sıra insan kaynağının teknolojik bilgi ve donanımına yönelik projeler yürüttüklerine dikkati çekerek, “Sanayi Doktora Programı kapsamında dijital teknolojiler alanında 19 farklı üniversitenin 27 farklı sanayi firması ile yaptığı 31 projeyi destekliyoruz. Bu projeler kapsamında 123 doktora öğrencisini yetiştirecek ve doktora tahsilleri sonrasında onlara istihdam dayanağı sağlayacağız.” dedi.

Dijitalleşme konusunda Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile yakın iş birliği içinde çalıştıklarını lisana getiren Varank, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ni yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

“Dijitalleşme sürecini fırsata çevirmek niyetindeyiz”

Varank, geçen yılın başında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Davos toplantısında, “Dördüncü Sanayi İhtilali Merkezleri Ağı”na katıldıklarını ilan ettiklerini, yıl sonunda da WEF ve Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) iş birliğinde Dördüncü Sanayi İhtilali Merkezi’ni İstanbul’da açtıklarını anımsattı.

Merkezin Türkiye özelinde projeler tasarlayacağını ve yapacağı pilot uygulamalarla, kamuya mevzuat tekliflerinde bulunacağını söz eden Varank, “Merkezimizde, objelerin interneti, robotlar, yapay zeka, otonom araçlar, insansız hava araçları ve blok zincir alanında çalışmalar yapılacak. Kamu, özel bölüm, üniversite ve STK iş birliğiyle endüstrimizin dijital dönüşümünü hızlandıracak projeler yeniden burada geliştirilecek.” dedi.

Varank, dünyanın en büyük inovasyon ve girişimcilik platformunun (Plug and Play) merkezde bu ay çalışmalarına başladığını belirterek, “9 milyar dolarlık portföye sahip 40 binden fazla teşebbüsü bünyesinde barındıran bu platform, teşebbüsçü, endüstrici ve yatırımcıyı bir ortaya getirecek. Firmanın Türk teşebbüslerinden en az 1 ‘unicorn’ çıkarma maksadının de takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Salgınla birlikte daha da hızlanan dijitalleşme sürecini çok âlâ yönetmek ve Türkiye için fırsata çevirmek istediklerini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

“Dijitalleşmede mazerete yer yok, imkan ve fırsat çok. Bu süreçte iş dünyamızla, sivil toplum ve meslek kuruluşlarımızla ve üniversitelerimizle birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarımızın ve iş insanlarımızın ıslahat taleplerinde daha gözü pek olmasını bekliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bizler bu yolda her türlü takviyesi vermeye hazırız.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kobigel-in-dijitallesme-odakli-yeni-cagrisini-yakinda-ilan-edecegiz-2273419

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler