Kısa vadeli dış borç stoku rekor düzeyde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran yepyeni vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış dış borç verisi …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran yepyeni vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl yahut daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye nazaran kısa vadeli dış borç stoku, 192,0 milyar dolar ile rekor düzeye yükseldi

Kısa vadeli dış borç stoku Ekim ayından bu yana gösterdiği yükseliş ivmesine Şubat ayında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilgilerine nazaran özgün vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye nazaran kısa vadeli dış borç stoku, 192 milyar dolar oldu.

Bu stok verisinde bilhassa son aylarda yaşanan artış dikkat çekti. Datalara nazaran vadesine 1 yıl ya da daha az kalmış dış borç stoku son 10 ayda 27 milyar dolar artış kaydetti.

Kelam konusu stokun 19,9 milyar dolarlık kısmı, Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel bölümün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçlarından oluştu. Borçlu bazında değerlendirildiğinde, toplam stok içinde kamu kesiminin yüzde 23,0, Merkez Bankası’nın yüzde 11,9, özel kesimin ise yüzde 65,1 oranında hisseye sahip olduğu gözlendi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kisa-vadeli-dis-borc-stoku-rekor-seviyede-2278626

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler