Kia, Apple otomobilleri ABD’de üretmeye hazırlanıyor

Kia Motors, muahedeye varılması halinde Apple’ın elektrikli otomobilini ABD’nin Georgia eyaletinde üretmeye hazırlanıyor. Dow Jones’un kurumsal …

Kia Motors, muahedeye varılması halinde Apple’ın elektrikli otomobilini ABD’nin Georgia eyaletinde üretmeye hazırlanıyor.

Dow Jones’un kurumsal haber akışına nazaran, Kia Apple’ın elektrik otomobilini Georgia’da üretmek için olası ortaklar arıyor.

Teklifin milyarlarca dolarlık bir yatırımı beraberinde getireceği düşünülürken kaynaklar mutabakatın şimdi büsbütün sonlanmadığının altını çiziyor. Muahedeye varılması durumunda iPhone üreticisi yıllar süren bilinmeyen çalışmalar sonucunda otomotiv kesimine girmiş olacak.

Mutabakatın gerçekleşme ihtimali ise bilinmiyor. Kia’nın çatı şirketi Hyundai geçen ay Apple ile görüşme gerçekleştirdiklerini açıklamıştı lakin Apple bunu kabul eden bir açıklamada bulunmadı.

Apple’ın araba üretim ve geliştirme tesisi kurulması için Kia Motors’a 4 trilyon won (3,5 milyar dolar) yatırım yapacağı haberinden sonra Kia Motors’un payları yüzde 14,5 yükselmişti.

DongA Ilbo’nun haberine nazaran, iPhone üreticisi Apple, Kia ile bir üretim paydaşlığı kurarak Kia’nın Georgia’daki tesisinde Apple araçları üretmeye başlayacak.

Habere nazaran, iki şirketin muahedeyi 17 Şubat’ta imzalaması beklenirken arabanın 2024 yılında tanıtılması ve yıllık 100 bin araç üretilmesi hedefleniyor.

Apple’ın otomobil üretmeyi planladığına dair haberler çıkmaya başladığından beri üretim ortağının kim olacağı merak ediliyor. Bloomberg News’un haberine nazaran, teknoloji devinin otomobil üretim planı hala erken bir kademede ve şirketin otonom bir elektrikli otomobil üretmesi yaklaşık 5 yıl sürebilir.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kia-apple-arabalari-abd-de-uretmeye-hazirlaniyor-2274099

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler