Kentsel dönüşüm konutlarına ait inşaat taahhüt işlerinde KDV yüzde 1’e düşürüldü

Riskli yapılara yönelik dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ilişkin mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat …

Riskli yapılara yönelik dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ilişkin mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanlarında yapılacak konutlara ait inşaat taahhüt işlerinde katma bedel vergisi (KDV) yüzde 1’e düşürüldü

Riskli yapılara yönelik dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ilişkin mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanlarında yapılacak konutlara ait inşaat taahhüt işlerinde katma bedel vergisi (KDV) yüzde 1 olarak uygulanacak.

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine Ait Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ilişkin mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ait taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1’e indirildi.

Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa hissesi vermeden dönüşüm projelerini direkt kendileri yaptırarak tıpkı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde, bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu.

Alınan kararla, başta zelzele olmak üzere afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat kontratı yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi imkanı sağlanmış oldu.

Bakan Kurum: KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi kararı kentsel dönüşümü hızlandıracak

Etraf ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kendi inşaatını yapan hak sahibi vatandaşların riskli binalarda kendi inşaatlarının 1,5 katı kadar inşaatı yapmaları durumunda KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e düşürdüklerinin altını çizerek şu değerlendirmede bulundu:

“Bu çerçevede kentsel dönüşümü riskli binalarda önünü açmak ve hızlandırmak ismine bu türlü bir karar alındı. Eminim ki kentsel dönüşümü hızlandıracak ve vatandaşlarımıza KDV noktasında takviye olacak bu kararla süreç hızlanacaktır. Alışılmış bunun dışında Bakanlığımızın öbür dayanakları de devam etmektedir. İnşallah koyduğumuz maksat doğrultusunda kentsel dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz.”

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kentsel-donusum-konutlarina-iliskin-insaat-taahhut-islerinde-kdv-yuzde-1-e-dusuruldu-2273739

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler