Katar’dan 29 milyar dolarlık LNG yatırımı

Dünyanın en büyük LNG üreticisi Katar, LNG kapasitesini artırma projesi kapsamında inşaat firmalarıyla 29 milyar dolarlık mutabakat imzaladı …

Dünyanın en büyük LNG üreticisi Katar, LNG kapasitesini artırma projesi kapsamında inşaat firmalarıyla 29 milyar dolarlık mutabakat imzaladı, kelam konusu projeyle LNG ihracat kapasitesinin yüzde 43 artması bekleniyor

Dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üreticisi Katar üretim kapasitesini artırmak için inşaat firmalarıyla 29 milyar dolarlık muahede yaptı. Qatar Petroleum, LNG ihracat kapasitesini yüzde 43 artırmak için Chiyoda Corp. ve TechnipFMC ile anlaştı.

Katar Güç Bakanı ve Qatar Petroleum CEO’su Saad Al-Kaabi iki şirketle yaklaşık 13 milyar dolarlık bir muahede yapıldığını duyurdu. LNG kapasite artırma projesinin toplam maliyetinin ise 28.75 milyar dolar olacağını söz etti.

Katar yıllık 77 milyon ton LNG ihraç ederek global piyasada liderliğini koruyor. Fakat başta Avustralya olmak üzere öteki bölgelerdeki gelişmeler Katar’ı tahtından edebilir.

Yeni projeyle Katar’ın yıllık üretiminin 110 milyon tona ulaşması hedefleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/katar-dan-29-milyar-dolarlik-lng-yatirimi-2274286

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler