Katar ile Suudi Arabistan ortasındaki ticari faaliyetler 14 Şubat’ta başlayacak

Katar ile Suudi Arabistan ortasında 14 Şubat itibariyle Ebu Semra Hudut Kapısı üzerinden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyularak …

Katar ile Suudi Arabistan ortasında 14 Şubat itibariyle Ebu Semra Hudut Kapısı üzerinden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyularak ticari faaliyetlerin başlayacağı açıklandı

Katar ile Suudi Arabistan ortasında 14 Şubat itibariyle Ebu Semra Hudut Kapısı üzerinden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyularak ticari faaliyetlerin başlayacağı bildirildi.

Katar Gümrük Genel Yönetimi’nden yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’daki Selva Hudut Kapısı’ndan Katar’daki Ebu Semra Hudut Kapısı’na gelen ve geçiş yapacak eserlerin hareketi ile ilgili bir dizi düzenleyici prosedür uygulanacağı belirtildi.

Selva Hudut Kapısı’ndan gelen kamyon sürücülerinin Kovid-19 testi yapıldığını gösteren Suudi Arabistan Sıhhat Bakanlığı onaylı 72 saat geçerlilik müddeti olan bir sertifika alması gerektiği kaydedilen açıklamada, Ebu Semra Hudut Kapısı aracılığıyla ülkeye eser taşıyan şoför ve kamyonların Katar’a girişine müsaade verilmeyeceği, malların ithalatçı tarafından teslim alınarak, kendi kamyonlarına yükleneceği aktarıldı.

Katar Gümrük Genel Yönetimi, Ebu Semra Hudut Kapısı’ndaki boşaltma sürecinin akabinde kamyonlar ile şoförlerin Suudi Arabistan’daki Selva Hudut Kapısı’na geri gönderilmesini kural koştu.

Körfez’de 3,5 yıl sonra uzlaşma

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017’de “terör kümelerini desteklediği” suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilgilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.

Katar, kelam konusu ülkelerin tüm suçlamalarını reddederken bu durum Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

Krizin sona erdirilmesi için yürütülen eforlar bu yılın başında sonuç verdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, 4 Ocak’ta, Suudi Arabistan ile Katar ortasındaki kara, deniz ve hava hudutlarının açılması için mutabakata varıldığını duyurdu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud da 5 Ocak’ta El-Ula kentinde düzenlenen 41. Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) Tepesi’nde, Katar’a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik bağlarını tekrar tesis ettiğini ve ambargonun kaldırdığını açıkladı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/katar-ile-suudi-arabistan-arasindaki-ticari-faaliyetler-14-subat-ta-baslayacak-2274392

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler