Kanada, geçen yıl askıya aldığı Türkiye’ye askeri ihracat müsaadelerini iptal etti

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, ülkesinin Türkiye’ye yönelik askeri ihracat müsaadeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kanada …

Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, ülkesinin Türkiye’ye yönelik askeri ihracat müsaadeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kanada idaresi, Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanılmasını münasebet göstererek, geçen yıl askıya aldığı “Türkiye’ye yönelik askeri ihracat izinlerini” iptal ettiğini duyurdu.

Garneau, Azerbaycan ile Ermenistan ortasındaki Dağlık Karabağ savaşında Kanada teknolojisinin kullanıldığı tezlerine yönelik soruşturma açıldığını ve bu soruşturma sonuçlanana kadar Türkiye’ye askeri mal ve teknoloji ihracat müsaadelerinin geçen yıl sonbaharda askıya alındığını hatırlattı.

Bakan Garneau, “Bakanlığımız, Ulusal Savunma Bakanlığı ile istişare içinde, Türkiye’ye gönderilen tüm askeri mallar ve teknolojiler için askıya alınmış ve geçerli tüm ihracat müsaadelerini kapsamlı bir biçimde gözden geçirdi. Türkiye’ye ihraç edilen Kanada teknolojisinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığına dair emniyetli ispatlara ulaşan bu incelemenin akabinde, 2020 sonbaharında askıya alınan müsaadelerin bugün iptalini duyuruyorum.’’ sözlerini kullandı.

Alınan kararı, “Bu kullanım Kanada dış siyaseti yahut Türkiye tarafından verilen son kullanım garantileriyle dengeli değildi.” diye savunan Garneau, açıklamasında şu görüşleri lisana getirdi:

“Bu sabah, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada’nın telaşlarını lisana getirmek, Kanadalı ve Türk yetkililer ortasında karşılıklı itimat oluşturmak ve son kullanım teminatlarıyla tutarlılığı sağlamak için ihracat müsaadeleri konusunda daha fazla iş birliği sağlamak için bir diyalog düzeneği başlatmak üzere bir görüşme yaptım. Türkiye değerli bir NATO müttefikidir ve NATO iş birliği programlarıyla ilgili müracaatlar tek tek değerlendirilecektir.”

Kanada Hükümeti, geçen yıl ekim ayında Türk silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Dağlık Karabağ’da Ermenistan ordusuna yönelik harekatlarda kullanılmasını münasebet göstererek, Türkiye’ye SİHA ekipmanı olarak satılan elektro-optik ve kızılötesi kamera sistemlerinin satışını askıya almıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kanada-gecen-yil-askiya-aldigi-turkiyeye-askeri-ihracat-izinlerini-iptal-etti-2278335

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler