Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD …

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran, yaklaşık 1 saat süren görüşmede Kalın, vazifeye yeni başlayan Sullivan’a tebriklerini iletti.

Kalın-Sullivan görüşmesinde, Türkiye-ABD ikili ilgileri başta olmak üzere Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Afganistan, Üst Karabağ, Kovid-19 ve milletlerarası iklim rejimi bahislerinin ele alındığı belirtildi.

Gelecek devirde Türkiye-ABD ilgilerinin güçlendirilmesi, her hususta yakın temasta olunması ve yapan bir işbirliği için diyalog kanallarının faal kullanılmasının gereği vurgulanan görüşmede, Kovid-19 ile gayrette global iş birliği ve dayanışmanın kıymetine işaret edildi.

Suriye ve Libya’da siyasi tahlil sürecinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalınan görüşmede, her türlü terör kümelerine karşı faal ve ortak uğraş yürütülmesi gereksiniminin değerinin vurgulandığı belirtildi.

İdlib’deki son durumun gündeme geldiği, yeni bir mülteci dalgasının bölgede yaratacağı istikrarsızlık ve insani krize karşı somut ve acele tedbirlere muhtaçlık duyulduğu bildirilen görüşmede, Türkiye ve Yunanistan ortasında gerçekleşen istikşafi görüşmelerin Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara katkı sağlama beklentisi lisana getirildi.

Türkiye’nin, ABD’nin Paris Mutabakatı’na (COP21) geri dönüş kararını memnuniyetle karşıladığı ve iklim değişikliği ile gayrette milletlerarası dayanışmanın elzem olduğu belirtilen görüşmenin sonunda S-400, F-35 ve PYD-YPG üzere iki ülke ortasında uyuşmazlık alanı olan mevzuların yeni bir perspektifle tahlile kavuşturulması için ortak efor sarf edilmesi gerektiği kaydedildi.

İki müttefik ülkenin yeni periyotta güçlü, sürdürülebilir ve yapan bir ilgi modeli ortaya koyması beklentisi söz edilen görüşmede, NATO ittifakının güçlendirilmesi, bölgesel ve global barış ve istikrara katkı sağlayacak adımların atılması istikametinde fikir birliğine varıldı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/kalin-abd-ulusal-guvenlik-danismani-sullivan-ile-gorustu-2273905

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (12.02.2020)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildiriler... YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMIYÖNETMELİKLER–– Türk Mühendis ve ...