JPMorgan takviyeli Avrupa Üstün Ligi projesi başlamadan dağılıyor mu?

Futbol dünyasında büyük tartışmalara neden olan Avrupa Üstün Ligi projesi İngiliz kulüplerinin geri çekilmesiyle fiili olarak askıya alındı …

Futbol dünyasında büyük tartışmalara neden olan Avrupa Üstün Ligi projesi İngiliz kulüplerinin geri çekilmesiyle fiili olarak askıya alındı. Birinci çekilme açıklaması Manchester City’den gelirken, City’yi başka İngiliz takımları takip etti. Barcelona ve…

Futbolda büyük bir finansman savaşıyla manşetlere giren Avrupa Harika Ligi projesi büyük yansılar üzerine İngiliz kulüplerinin çekilmesiyle fiilen askıya alındı.

12 dev kulüple yola çıkan projeden birinci çekilme kararı Manchester City’den geldi. Manchester City’yi öbür İngiliz kulüpleri takip etti. İtalya’dan Milan ve İspanya’dan Barcelona ile Atletico Madrid’in de çekilme kararı aldığı öne sürüldü. Manchester United’ın sahiplerinin ise Avrupa Muhteşem Ligi’nin olmaması durumunda kulübü satma kararı alacağı tez edildi.

Barcelona Lideri Joan Laporta da bahse dair bir açıklama yaparak geri adım attı. Laporta, “Barcelona, genel şura üyelerinin onayı olmadan Avrupa Harika Ligi’ne girmeyecek. Kulüp onların, karar onların.” sözlerini kullandı. Barcelona Kulübünün Genel Konsey Üyeleri Üstün Lig projesine karşı olduklarını “Süper Zenginler Ligi’ne girişimiz kabul edilemez” kelamlarıyla açıkladı.

Futbolda ikili finansman uğraşı

Muhteşem Lig projesi futbolda finansman savaşlarını da gündeme getirmişti.

ABD’li banka JPMorgan’ın Avrupa Muhteşem Ligi’ne 4 milyar euro yatırım yapacağı belirtilmişti. ABD yatırım bankası, Bloomberg’e konuşan bahse yakın kaynaklara nazaran, lige birinci etapta 3,5 milyar euro yatırım yapmayı kabul etti. Ek ödemeler ve maliyetlerle birlikte yatırımın toplam ölçüsü 4 milyar euroyu bulacaktı.

ABD’li banka JPMorgan’ın desteklediği 12 kulüplü Üstün Lig’e karşı UEFA da karşı finansman atılımı yaptı.

Bloomberg’in haberine nazaran UEFA, dünyanın en çok gelir üreten futbol kulüplerinin kendisine alternatif olarak oluşturma kararı aldığı Muhteşem Lig’i durdurmak için Centricus Asset Management ile 6 milyar euro finansman paketi için görüşmeler yürütüyor.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, UEFA’nın Centricus ile yeni görünümlü bir Şampiyonlar Ligi turnuvasının finansmanı için görüştüğü bilgisini aktardı.

Ortalarında Manchester United ve Real Madrid’in olduğu 12 büyük futbol kulübü UEFA Şampiyonlar Ligi’nden farklı bir lig kurmada anlaştıklarını açıklamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/jpmorgan-destekli-avrupa-super-ligi-projesi-baslamadan-dagiliyor-mu-2278860

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler