JP Morgan: Enflasyon verisi Merkez Bankası’nın kredibilitesini tehdit etmiyor

JP Morgan Ocak ayında iddialardan yüksek gelen enflasyon verisinin Merkez Bankası’nın kredibilitesini tehdit etmediğini belirtti, kurum yıl son …

JP Morgan Ocak ayında iddialardan yüksek gelen enflasyon verisinin Merkez Bankası’nın kredibilitesini tehdit etmediğini belirtti, kurum yıl son enflasyon kestirimini ise yüzde 10.5’te tuttu

JP Morgan Ocak ayı enflasyon verisini kıymetlendirdi. Kurumun Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci’nin kaleme aldığı raporda TL’deki zayıflığın geriden gelen tesiri, yönetimsel fiyat artışları ve enflasyon sepetindeki yüklerin değişiminin üst taraflı sürprizde tesirli olduğu tabir edildi.

Raporda “TÜFE’de aylık yüzde 1.7’lik artış piyasanın ve JP Morgan beklentisi olan yüzde 1.4’ün üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyonun Aralık ayındaki yüzde 14.6’dan yüzde 15’e yükseldi. Yıllık çekirdek enflasyon da yüzde 14.3’ten yüzde 15’e yükseldi. Üst taraflı sürpriz çok büyük olmasa da Merkez Bankası’nın kuvvetli misyonu olduğunu gösterdi.

Kurla güçlü kontağı olan konut, beyaz eşya üzere bölümlerde yüksek fiyat artışları görüldü. Bu kümelerdeki fiyat baskılarının Lira’daki güçlenmeyle birlikte azalmasını bekleriz.” tabirleri yer aldı.

Kurum bu sebeplerle 2021 için yıl sonu enflasyon kestirimini değiştirmeyerek yüzde 10.5’te tutarken “Ancak kısa vadede zayıf baz tesiriyle enflasyonda yükseliş bekliyoruz, yıllık enflasyonun Nisan’da yüzde 15.8 ile tepe yapmasını bekliyoruz. Yıllık enflasyondaki düşüş yıl sonuna hakikat daha bariz olacak. Merkez Bankası’nın para siyasetinde sıkılaşma ve TL’deki güçlenme iddialarımız için aşağı taraflı risk oluşturuyor” değerlendirmesine yer verdi.

Merkez Bankası beklentilerini de açıklayan Cebeci “Yukarı taraflı sürpriz nedeniyle daha fazla sıkılaşmaya gereksinim olduğunu düşünmesek de bu yükseliş, Merkez Bankası’nın kredibilite telaşlarını gidermek için daha fazla faiz artışı yapması için cesaretlendirebilir.” yorumunu yaptı.

Bu ay 50 baz puanlık faiz artış ihtimalinin arttığını belirten kurum, “ancak baz senaryonuzu değiştirmedik, bir sonraki adım olarak yılın 3. çeyreğinde faiz indirimi olacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası’nın şimdiye kadarki faiz artışları, planlanan dezenflasyon sürecini sürdürmek için kâfi görünüyor, kredibilite açısından da kâfi görünüyor” öngörüsünü paylaştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/jp-2274050

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler