Jeff Bezos’dan Biden’ın vergi artışlarına açık takviye

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, kurumlar vergisinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılmasını öngören, Biden’ın yeni vergi planını …

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, kurumlar vergisinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılmasını öngören, Biden’ın yeni vergi planını desteklediğini açıkladı

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, Amazon’un Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla, Biden idaresinin vergi artırımını desteklediğini duyurdu.

“Biden’ın Amerika’daki altyapımı yatırımlarını artırmaya odaklanmasını destekliyoruz” diyen Bezos, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’in geçmişteki üzere bir ortaya gelerek bu projenin gerçekleşmesini sağlaması için yanlışsız vakit olduğunu söyledi.

Bu yatırımların ödenebilmesi için tüm paydaşlardan ödünler gerektiğini belirten Bezos,”Kurumlar vergisi artışını destekliyoruz” dedi.

Bezos, son olarak “ABD Kongresi ve İdaresinin bir ortaya gelerek, Amerika’daki rekabetçi ortamı geliştirecek ya da devam ettirecek yanlışsız ve istikrarlı tahlili bulmasını dört gözle bekliyoruz” diye ekledi.

Biden’dan yeni vergi planı

ABD Lideri Joe Biden’ın geçen hafta duyurduğu ve kurumlar vergisinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılmasını içeren yeni vergi planının bilhassa teknoloji ve ilaç şirketlerini etkilemesi beklenirken, vergi uzmanları ise temsilciler için en şiddetli vazifenin yasanın tesirini azaltabilecek açıkları en aza indirmek olduğunu belirtmişti.

Teknoloji ve ilaç şirketlerindeki en pahalı varlıklar fikri mülkiyetler ve patentler olduğu için, bunların öteki ülkelere ‘taşınarak’ vergi maliyetini düşürmede tesirinin büyük olduğu düşünülüyor.

Cumhuriyetçiler de Demokratlar da şirketlerin öbür ülkelerdeki operasyonlarından alınan vergilerin olabildiğince artırılmasını istiyor. Biden’ın planı ise şirketlerin ülke dışındaki kârlarına asgarî yüzde 21 vergi koymayı öngörürken, finansal bilançolarda bildirilen kâr üzerinden yüzde 15’lik bir hisse almayı da içeriyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/jeff-bezos-dan-biden-in-vergi-artislarina-acik-destek-2278070

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler