İtalyanların birçok Draghi’nin kuracağı hükümete olumlu bakıyor

İtalya’da yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Mario Draghi’nin, halkın kıymetli bir kısmından takviye gördüğü belirtildi Ülkede son …

İtalya’da yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Mario Draghi’nin, halkın kıymetli bir kısmından takviye gördüğü belirtildi

Ülkede son haftalarda yapılan kimi kamuoyu yoklamaları, İtalyanların Draghi hükümetine olumlu yaklaştığını ortaya koydu.

SWG araştırma şirketinin 3-5 Şubat tarihlerinde yaptığı ankete katılan İtalyanların yüzde 50’si Draghi’ye hükümet kurma misyonu verilmesinin hükümet krizine en âlâ tahlil olduğu görüşünde birleşti.

Ipsos araştırma şirketinin Corriere della Sera gazetesi için yaptığı ankette de İtalyanların yüzde 60’ının, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın Draghi’ye hükümet kurma vazifesini vermesini takdir ettiğini ortaya koydu.

Tecne Enstitüsü’nün araştırmasına nazaran Draghi, yüzde 60,2 ile en inanç duyulan siyasi önder olarak görülüyor.

Öte yandan, Draghi hükümet kurma çalışmaları kapsamında bugün parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle ikinci çeşit istişarelerini tamamladı.

Draghi, merkez solun çatı partisi Demokratik Parti’den (PD) tam dayanak alırken, sağ ittifaktan Silvio Berlusconi’nin başkanı olduğu Forza Italia da takviyesini açıkladı.

Çok sağcı Lig Partisi’nin önderi Matteo Salvini de İtalya’yı Avrupa’da tekrar başrole çıkartması ve rastgele bir tasarruf siyaseti izlememesi şartıyla Draghi’yi destekleyebileceklerini duyurdu.

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan 5 Yıldız Hareketi’nden birinci dönemki tavrının bilakis, Draghi’nin kuracağı hükümete dayanak sinyali geldi.

Bir öbür çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) ise Draghi hükümetine dayanak vermeyeceklerini ve muhalefette kalacaklarını duyurdu.

Mario Draghi, hükümet kurma çalışmaları kapsamında bugün sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşerek, ikinci çeşit istişarelerini tamamlayacak.

Draghi’nin bu görüşmelerinin akabinde perşembe ya da cuma günü Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya giderek kabine listesini sunması bekleniyor.

Bu ortada, İtalyan basınına yansıyan bilgilerde, Draghi’nin hükümet programında sıhhat, eğitim, etraf ve iş alanlarına öncelik vereceği belirtildi.

Öteki yandan, Draghi’nin kabinesini kurması sonrasında vazifesinden ayrılacak ve istifasını vermiş olan Başbakan Giuseppe Conte, dün Başbakanlıkta son kere bakanlar şurasını topladı. Conte’nin burada hem bakanlarına hem de Başbakanlık çalışanlarına teşekkür ettiği belirtildi.

AA

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italyanlarin-cogu-draghi-nin-kuracagi-hukumete-olumlu-bakiyor-2274374

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (31.12.2020)


Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMI MİLLETLERARASI ANDLAŞMA –– 2016 ...