İtalya’da hükümet krizini aşmak için teknokrat hükümet kurulması gündemde

Temsilciler Meclisi Lideri Roberto Fico’nun, mevcut 2. Conte Hükümeti’nin koalisyon ortaklarıyla yeni bir hükümet için yaptığı görüşmelerden bir …

Temsilciler Meclisi Lideri Roberto Fico’nun, mevcut 2. Conte Hükümeti’nin koalisyon ortaklarıyla yeni bir hükümet için yaptığı görüşmelerden bir sonuç çıkmadı

İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, ülkenin içinden geçtiği salgın şartları ile yol açtığı ekonomik ve toplumsal acil durumlarla yüzleşecek bir hükümetin kurulması için yüksek profil birini görevlendireceğini belirtti.

Ülkede, 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Italia Viva (Iv) ve Özgürler ve Eşitler’den (LeU) oluşan dörtlü koalisyonun bozulmasıyla başlayan, 26 Ocak’ta Başbakan Giuseppe Conte’nin istifasıyla derinleşen hükümet krizi devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın 27-29 Ocak’ta yürüttüğü istişare süreci akabinde ülkenin içinden geçtiği pandemi, ekonomik ve toplumsal acil durum sebebiyle eski koalisyon ortakları ortasında yeni hükümet kurulma mümkünlüğünü keşfetmesi için görevlendirdiği Temsilciler Meclisi Lideri Fico’nun temaslarından sonuç alınamadı.

Fico, Cumhurbaşkanı Mattarella ile akşam saatlerinde görüşmesi akabinde yaptığı kısa açıklamada, eski koalisyon ortaklarının tekrar bir ortaya gelme konusunda ortalarındaki arayı aşamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mattarella da Fico’nun temaslarından bir sonuç çıkmamasının akabinde yaptığı açıklamada, geriye ya tam yetkili yeni bir hükümet kurulması ya da erken seçimlere gidilmesi ihtimalinin kaldığını belirtti.

Mattarella, ülkenin salgına yönelik vatandaşların sıkıntılarına cevap verebilecek bir hükümete acil gereksinimi olduğunu belirterek erken seçimlere gidilmesi için en az 2 ay gerektiğini ve sonrasında hükümet kurmanın 2013 ve 2018’de olduğu üzere aylarca sürebileceğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı, siyasi partileri, salgın sırasında ülkeye liderlik edecek yeni hükümeti destekleme davetinde bulunurken, “Ciddi ve ertelenemez acil durumlarla yüzleşecek bir hükümet için hükümet kurma vazifesine en kısa müddette üst seviye birini atamayı planlıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Mattarella’nın açıklaması akabinde Eski Avrupa Merkez Bankası Lideri Mario Draghi, 3 Şubat Çarşamba günü için cumhurbaşkanlığına davet edildi.

İtalyan basını, Mattarella’nın Draghi’ye teknokrat bir hükümet kurma vazifesi vereceğini yazdı.

– Eski koalisyon ortakları yeniden anlaşamadı

Temsilciler Meclisi Lideri Fico’nun 30 Ocak Cumartesi’den bu yana M5S, PD, LeU ve koalisyonu bozan Iv ortasında yürüttüğü istişarelerde tekrar bir hükümet kurulma mümkünlüğü değerlendirildi.

İtalyan basınında çıkan haberlere nazaran, partiler ortasında Adalet, Eğitim bakanlıklarının paylaşımı, Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan gelecek fonunun kullanılması, pandemi sürecinde okulların açılması ve başbakanın kim olacağına dair bahislerde 4 gün süren müzakerelerde rastgele bir muahede sağlanamadı.

Görüşmelerin akabinde M5S ile Iv, birbirlerini suçladı. M5S temsilcisi Vito Crimi, kendi taraflarından rastgele bir çekince konulmadığını ve her türlü uğraş gösterildiğini söz ederek “(Iv lideri) Matteo Renzi, koltuk çıkarlarını ülkenin önüne koydu.” dedi.

Koalisyonu bozarak hükümet krizi çıkartan Iv başkanı Matteo Renzi de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, pek çok mevzuda muahede sağlayamadıklarını belirterek, “Eski koalisyon ortaklarımızın vetolarını not alıyoruz. Lider Fico’ya teşekkür ediyoruz ve Cumhurbaşkanı’nın bilgeliğine güveniyoruz.” sözünü kullandı.

Muhalefetteki sağ ittifakın önderi çok sağcı Lig Partisi’nin başkanı Matteo Salvini ise Fico’nun yürüttüğü istişareleri ülke için vakit kaybı olarak nitelerken bir an evvel seçime gidilmesi davetinde bulundu.

– 2. Conte Hükümeti’nin istifasına giden süreç

M5S, PD, LeU’nun üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, tekrar Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv, 13 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ait Başbakanlığın hazırladığı planı ve Conte’yi sert halde eleştirerek hükümetten çekilmişti. Bu çekilmeyle başlayan hükümet krizinde, 2. Conte Hükümeti 18 Ocak’ta parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden salt çoğunlukla, 19 Ocak’ta üst kanat Senatodan ise salt çoğunluk olmadan güvenoyu almıştı.

Senatoda salt çoğunluğun olmaması, hükümeti kırılgan hale getirmiş, birtakım komitelerde azınlığa düşmesine yol açmıştı.

Hükümeti parlamentoda güçlendirmek için ortak arayışına giren Conte ve koalisyon ortakları, temaslarından bir sonuç alamayınca 26 Ocak’ta hükümetin istifasını vermişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-da-hukumet-krizini-asmak-icin-teknokrat-hukumet-kurulmasi-gundemde-2273912

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Gram Altın 2 Kat Artabilir

Son dönemin en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen Gram Altın, şu sıralarda 379 TL’den işlem görüyor. Pandemi döneminde önemli bir ralli yakalayan değerli metalde, bundan sonraki sürecin neler getireceği ise merak konusu. Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Selcoin de son YouTube videosunda bu durumu değerlendirdi. Son dönemde yaptığı uzun vadeli Dolar ve Gram Altın tahminleri ile başarılı olan analiste göre, Gram Altın’da ciddi bir yükseliş kapıda olabilir.