İtalya’da Draghi hükümet kurma çalışmalarına başladı

İtalya’da hükümet kurma misyonunu üstlenen Eski Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Mario Draghi, Parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle …

İtalya’da hükümet kurma misyonunu üstlenen Eski Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Mario Draghi, Parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle istişarelerine başladı

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından ülkedeki hükümet krizini aşmak için dün yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Draghi, bugün Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinde sandalye sayısı az olan siyasi partilerin temsilcileriyle görüştü.

Draghi, istişarelerinde kuracağı hükümet ve programı için siyasi partilerin parlamentoda dayanağını arayacak.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, partilerin tavırlarını şimdi netleştirmemesi sebebiyle Draghi’nin kuracağı hükümetin Parlamentoda mutlak çoğunluğa sahip olup olmayacağı bilinmiyor.

Siyasi partiler Draghi’ye yönelik tavırlarını netleştirmeye çalışıyor

Parlamentoda en çok sandalyesi bulunan parti pozisyonundaki 5 Yıldız Hareketi (M5S), Draghi’nin kuracağı hükümete birinci başta “hayır” derken, bu tavrını yumuşatmışa benziyor. Partinin ileri gelen isimleri, Draghi’ye kapıyı kapatmamak gerektiğini belirtirken, birtakım isimler de Draghi’nin teknokrat değil, siyasi bir kabine oluşturması beklentisini lisana getiriyor.

M5S’nin halihazırda Giuseppe Conte liderliğindeki hükümette koalisyon ortağı olan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) ise salgın devrinin neden olduğu krizden çıkılması için Draghi’ye tam takviye verilmesi görüşünü savunuyor.

İtalya’da 13 Ocak’ta koalisyondan ayrılarak hükümet krizine yol açan Italia Viva partisi önderi Matteo Renzi de Draghi’nin kuracağı hükümeti destekleyeceğini baştan açıklayanlar ortasında yer aldı.

Draghi’ye bir dayanak de sağ ittifakın kilit partilerinden Silvio Berlusconi’nin önderi olduğu Forza Italia’dan geldi. Berlusconi, Draghi ismini birinci kendilerinin önerdiğini belirterek, dayanak verecekleri sinyalini verdi.

Sağ ittifakın önder partisi pozisyonundaki çok sağcı Lig’in önderi Matteo Salvini, Draghi’ye yaz aylarında seçime gitmek şartıyla destekleyebileceklerini fakat Draghi’nin kabinesinde M5S, PD üzere eski koalisyondan isimlere yer vermesi halinde muhalefette yer alacaklarını kaydetti.

Bu ortada, misyonundan istifa eden ve yeni hükümet kuruluncaya kadar vazifesinde kalacak olan Başbakan Conte, başbakanlık önünde bir açıklama yaparak, basında çıkan yeni hükümetin kurulmasına pürüz olduğu tezlerini yalanladı.

Conte, her vakit ülkenin yeterliliği için çalıştığını belirterek, “Sağlam ve siyasi kararlar almak için kâfi ahenge sahip bir hükümet olmasını umuyorum. Dün Draghi ile görüştüm. Uzun ve pek açık bir konuşmaydı. Kendisine çalışmalarında muvaffakiyetler diledim.” dedi.

İtalya’da hükümet krizi

M5S, PD, Özgürler ve Eşitler’in (LeU) üçlü koalisyon olarak 5 Eylül 2019’da başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, 13 Ocak’ta Iv’nin hükümetten ayrılmasıyla krize girmişti.

Başbakan Giuseppe Conte, 26 Ocak’ta istifa ederken, o tarihten bu yana mevcut koalisyon ortakları yeni bir hükümet kurulması için teşebbüslerde bulunulmuş lakin sonuç alınamamıştı.

Cumhurbaşkanı Mattarella, 2 Şubat’ta yaptığı açıklamada, salgın devrinde erken seçime gitmenin ve sonrasındaki hükümet kurma çalışmalarının ülkeye olumsuz tesirlerinin olacağını belirterek, yüksek profilli bir hükümetin kurulması gerektiğini tabir etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-da-draghi-hukumet-kurma-calismalarina-basladi-2274095

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler