İtalya’da Conte hükümeti Senato’da güvenoyu arayacak

İtalya’da koalisyonun bozulmasının akabinde Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümet, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde …

İtalya’da koalisyonun bozulmasının akabinde Başbakan Giuseppe Conte liderliğindeki hükümet, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde güvenoyu aldı, gözler parlamentonun üst kanadı Senato’da bugün yapılacak kritik oylamaya çevrildi

Başbakan Giuseppe Conte dün Temsilciler Meclisi’nde güvenoyu almasının akabinde bugün daha kuvvetli olacak Senato’daki oylamada güvenoyu arayacak.

Hükümet Senato’dan güvenoyu alırsa Conte Başbakan olarak misyonunu sürdürecek. Hükümetin, Senato’dan güvenoyu alamaması halinde Başbakan Conte Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sunacak.

Conte hükümeti dün akşam toplam 629 oyun 321’ini alarak meclisten güvenoyu aldı. Conte’ye yakın kaynaklar, Conte’nin bugünkü oylamada kendisi için uygun şartları sağlayacak her türlü hareket alanını sağlayacağını belirtiyor.

La Repubblica gazetesinde yer alan habere nazaran Conte, şu anda 321 sandalyeli Senato’da en az 155 senatörün oyunu alacağını düşünüyor fakat en az 161 oya gereksinim var. Bu nedenle 56 yaşındaki Başbakan ve koalisyon ortakları, hükümete takviye verecek senatör bulma konusunda temaslarını sürdürüyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-da-conte-hukumeti-senato-da-guvenoyu-arayacak-2272809

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler