İtalya’da Başbakan Conte ve hükümeti, Senatodaki kritik inanç oylamasını az farkla kazandı

İtalya’daki hükümet krizinde, Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti, parlamentonun üst kanadı Senato’dan salt çoğunluk olmadan güvenoyu aldı …

İtalya’daki hükümet krizinde, Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti, parlamentonun üst kanadı Senato’dan salt çoğunluk olmadan güvenoyu aldı

Koalisyon ortaklarından Italia Viva (Iv) partisinin 13 Ocak’ta, 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Özgürler ve Eşitler (LeU) ile oluşturduğu dörtlü koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla çıkan hükümet krizi, Senato’da ele alındı.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde dün salt çoğunlukla güvenoyu alan Conte hükümeti, Iv’nin hükümetten çekilmesi sonrası sandalye sayısının riske girdiği 321 sandalyeli Senato’da güvenoyu aradı.

Senato Genel Konseyi’nde 12 saati aşkın görüşmelerin akabinde akşam geç saatlerde yapılan itimat oylamasında, Conte liderliğindeki M5S, PD ve LeU koalisyonu, 140 “Hayır” oyuna karşılık, 156 “Evet” oyuyla güvenoyu aldı. Hükümetten çekilen Iv’li 16 senatör ise oylamada çekimser kaldı.

Başbakan Conte, hükümetin güvenoyunu salt çoğunluk olmadan kıl hissesi kazanmasına ait Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede, “Hükümet, Senato’dan da güvenoyu almayı başardı. Artık gayemiz, bu çoğunluğu daha sağlam hale getirmek. İtalya’nın kaybedecek bir dakikası yok. Bu acil sıhhat durumunun ve ekonomik krizin üstesinden gelmek için çabucak çalışmaya koyulmalı. Aşı, kurtarma fonu ve mali dayanaklara öncelik verilecek.” tabirlerini kullandı.

Conte ve hükümetinin, Senato’da salt çoğunluk olan 161’e ulaşmadan az farkla güvenoyu alması, hükümetin ülkeyi yönetip yönetemeyeceği tartışmalarını da beraberinde getirdi.

– Muhalefet, mevzuyu Cumhurbaşkanı Mattarella’ya taşımaya hazırlanıyor

Ana muhalefetteki çok sağcı Lig Partisi önderi Matteo Salvini, hükümetin salt çoğunluk olmadan yoluna devam etmesini “kabul edilemez” olarak nitelerken, bu mevzuyu Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya taşıyacaklarını belirtti.

Muhalefetteki bir öbür çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi (FdI) Lideri Giorgia Meloni de Cumhurbaşkanı Mattarella’nın göz yummayacağını düşündüğünü söz etti.

Merkez sağ partilerden Forza Italia Lider Yardımcısı Antonio Tajani de iktidarın itimat oylamasından bu biçimde çıkmasının “Pirüs Zaferi” olduğunu söyledi.

– 2. Conte Hükümeti

M5S, PD, LeU’nun üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, tekrar Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv’nin, 13 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ait başbakanlığın hazırladığı planı ve Conte’yi sert biçimde eleştirerek hükümetten çekilmişti. Iv’nin hükümetten çekilmesiyle 2. Conte hükümetinin bilhassa Senato’daki çoğunluğu riske girmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-da-basbakan-conte-ve-hukumeti-senatodaki-kritik-guven-oylamasini-az-farkla-kazandi-2272874

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler