İtalya, Kovid-19 önlemlerini Nisan sonundan itibaren gevşetecek

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ülke genelinde uygulanan sıkı önlemlerin 26 Nisan’dan itibaren …

İtalya Başbakanı Mario Draghi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ülke genelinde uygulanan sıkı önlemlerin 26 Nisan’dan itibaren açık hava aktifliklerine yük verecek formda kademeli gevşetileceğini açıkladı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Roma’da Başbakanlık ek binada Sıhhat Bakanı Roberto Speranza’yla düzenlediği basın toplantısında, ülkede bir müddettir tartışma konusu olan önlemlerin ne vakit gevşetileceğine açıklık getirdi.

Kovid-19’e karşı sıkı önlemleri kademeli halde hafifleteceklerini belirten Draghi, “İhtiyatlı bir optimistlik ve itimatla geleceğe bakabiliriz.” dedi.

Önlemlerin daha esnek uygulandığı “sarı bölge” uygulamasının 26 Nisan’da devreye gireceğini duyuran Başbakan, “Geçmişe nazaran farklı yaklaşım izledik. Hükümet, bugün bilgilerin yeterli gitmesine bağlı olarak hesaplanmış bir risk aldı. Öncelik açık hava aktifliklerine verilecek. Restoranlar, yalnızca açık alanda olmak üzere öğlen ve akşam yemeklerinde açılacak. Kırmızı (çok yüksek riskli) bölgeler haricinde tüm kategorilerde her seviyede yüz yüze eğitime geçilecek.” diye konuştu.

Mario Draghi, vatandaşların beklentilerini karşılamaya yönelik kararlar aldıklarını söz ederken maske, toplumsal aralık üzere kurallara ait kontrollerin süreceğini açıkladı.

Vatandaşlar ve işletmeler için dün 40 milyar euroluk yeni takviye paketini onayladıklarını hatırlatan Draghi, tekrar açılmanın ekonomileri ve toplumsal yaşantıları için harika bir fırsatı temsil ettiğini belirtti.

Başbakan Draghi, 26 Nisan’dan itibaren bölgeler ortası seyahate de müsaade verileceğini fakat farklı renk kategoride yer alan bölgelere seyahat edilirken geçiş dokümanı taşıma zaruriliği olacağı bilgisini verdi. Draghi, bu kararları almalarının artlarında aşı kampanyasındaki güzele giden gidişatın da tesirli olduğunu kaydetti.

Sıhhat Bakanı Speranza da bu süreçte açık hava düzenlenen etkinliklere öncelik vereceklerini söyleyerek açık yüzme havuzlarının 15 Mayıs, spor salonlarının 1 Haziran’da açılacağını, fuar etkinliklerinin ise 1 Temmuz’dan itibaren yapılabileceğini bildirdi. Bakan Speranza ayrıyeten, 22.00-05.00 saatlerinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağının bir müddet daha devam edeceğini ve hükümetin bunu haftalık olarak değerlendireceğini belirtti.

Draghi, AstraZeneca aşısına dair İtalyan kamuoyunda bir inanç kaybının kelam konusu olmadığını lisana getirdi. Speranza da “Bizde de inanç kaybına ait bir bilgi yok, daha çok bilgi almak niyetli bu aşı bize soruluyor.” dedi.

Salgında 116 binden fazla can kaybı yaşayan İtalya’da, olay artışına karşı 4 Kasım 2020’den beri bölgeler, düşük riskli (beyaz), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olmak üzere 4 farklı renk kategorisine ayırılıyor. Ülkede geçen aylarda hadiselerin artması sebebiyle 15 Mart’ta 21 bölge risklerine nazaran yalnızca “turuncu” ya da “kırmızı” kategoriye alınmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-kovid-19-tedbirlerini-nisan-sonundan-itibaren-gevsetecek-2278670

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kripto Para Borsa Şikayetleri

Küçük veya büyük fark etmeksizin, her bütçeden yatırımcı için oldukça büyük bir gelir kapısına dönüşebilen kripto paralar, borsalar…