İtalya Başbakanı Conte’den ilaç firmalarına reaksiyon

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı tedarikini azaltacağını açıklayan üretici ilaç firmalarına karşı …

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı tedarikini azaltacağını açıklayan üretici ilaç firmalarına karşı kontrattaki hakları çerçevesinde yasal yollara başvuracaklarını bildirdi

İtalya, ABD’li ilaç firması Pfizer’ın 15 Ocak’ta Avrupa’ya aşı teslimatını süreksiz müddet azaltacağını duyurmasının akabinde şimdi Avrupa İlaç Ajansından onay almamış olan Oxford-AstraZeneca’nın da geliştirdiği aşının teslimatında gecikmeler olacağı istikametindeki haberlere en üst seviyede reaksiyon gösterdi.

İtalya Başbakanı Conte, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Kovid-19 aşısı üreticilerinden bize ulaşan son haberler telaş vericidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Aşı tedarikinde birinci olarak Pfizer-Biontech’in teslimatı azalttığını hatırlatan Conte, teslimattaki gecikmelerin İtalya üzere bu bahiste süratli ilerleyen ülkeleri “cezalandırdığını” savundu.

Conte, aşı tedarikinin yavaşlaması nedeniyle İtalya’nın pek çok bölgesinde yeni aşılama yapılamadığını, gelen az sayıdaki dozun, birinci dozu alan ve ikinci dozu alma müddeti yaklaşanlara ayrıldığını belirtti.

Başbakan Conte, son olarak dün AstraZeneca firmasından gelen gecikme haberlerine işaret ederek, “Asıl kaygı verici olan, AB içinde dağıtım için bekleyen AstraZeneca’dan gelen haberdir. Birinci üç ayda dağıtılması planlanan dozların yüzde 60 azaltılması teyit edilirse, İtalya’ya 8 milyon yerine 3,4 milyon doz verilecek. Bütün bunlar kabul edilemez.” sözlerini kullandı.

Kelam konusu kesintiyi teyit için Sıhhat Bakanı Roberto Speranza ve Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri’nin AstraZeneca yetkilileriyle görüştüğü bilgisini veren Conte, ulusal aşılama programlarını, ilaç firmalarının Avrupa Kurulu ile imzaladığı kontratlar temelinde geliştirdiklerine dikkati çekti.

Başbakan Conte, şunları kaydetti:

“Pandemi bir yıldır İtalya ve başka Avrupa ülkelerinde vatandaşların ömründen sıhhatine, zati zorlanan ekonomik ve toplumsal dokumuza direkt yansımalarını gösterirken, aşı teslimatlarındaki bütün bu yavaşlamalar, önemli kontrat ihlalleri oluşturmaktadır. Pfizer-Biontech’e halihazırda yaptığımız üzere tüm yasal araç ve girişimlerimizi, kontrattan doğan haklarımıza uygun biçimde milletimizi her biçimde korumak için kullanacağız.”

– Pfizer’a dava açma hazırlığı

İtalya’nın, Kovid-19 aşısı tedarikini süreksiz müddet azaltacağını açıklayan Pfizer’e karşı yasal yollara başvurmayı değerlendirdiği ve bu hususta tecrübeli hukuk müşavirlerini harekete geçirdiği belirtilmişti.

Pfizer’ın İtalya’ya, bu hafta yaptığı aşı tedarikinin taahhüt edilenden yüzde 29 daha az olduğu, gelecek hafta da yüzde 20 daha az olacağı açıklanmıştı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde de Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Arcuri’nin, bölge yetkilileriyle yaptığı toplantıda, hükümetin hukuk müşavirinin Pfizer’a dava açmaya yönelik çalışmalarını pazartesi günü tamamlayacağını söylediği kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-basbakani-conte-den-ilac-firmalarina-tepki-2273191

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Vakko, Yargıcı’yı alma niyetinde

Vakko Holding, pahalı moda ve ömür şekli markaları içinde yer alan Yargıcı'yı, VakkoHolding bünyesine katmaya hazırlanıyor Vakko, Vakko Weeding ...