İtalya Başbakanı Conte istifasını sundu

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bakanlar konseyi …

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, bakanlar konseyi toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sundu.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Italia Viva partisinin koalisyondan ayrılması sonrasında Senato’daki çoğunluğu riske giren Conte’nin, Adalet Bakanı Alfonso Bonafede için Senato’da yapılacak oylamada hükümetinin azınlıkta kalma ihtimalinin belirmesi üzerine istifayı gündeme aldığı belirtilmişti.

Salgın kriziyle çaba eden İtalya’nın bir de siyasi kriz yaşamaması için yılbaşından beri hükümet üstündeki belirsizliğin bir an evvel kalkmasına dair bildiriler veren Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yarın nasıl bir hal takınacağı merak konusu.

Mattarella’nın, Başbakan Conte’nin istifasını kabul etmesi durumunda, parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle yeni hükümet için istişareleri başlatabileceği ya da vakit kaybetmeden Conte’yi yine daha geniş takviyeli bir hükümet kurmakla görevlendirebileceği senaryoları da basında yer almıştı.

Koalisyon ortakları Conte’nin gerisinde

Koalisyonun büyük ortaklarından 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile Demokratik Parti’den (PD), Conte’nin “3. Conte Hükümeti”ni kurmasına dair iletiler gelirken, muhalefetteki sağ partiler ise seçime gidilmesi davetlerini yineledi lakin, M5S ve PD’nin Senato’daki sandalye sayısı salt çoğunluk için kâfi değil.

Kamuoyu yoklamalarında birinci parti olarak çıkan çok sağcı Lig Partisi’nin önderi Matteo Salvini, Conte’nin daha evvel istifa etmesi gerektiğini savunurken, bu noktada halka gidilmesi gerektiğini söz etti.

2. Conte Hükümeti

M5S, PD, Özgürler ve Eşitler’in (LeU) üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, tekrar Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv, 13 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ait başbakanlığın hazırladığı planı ve Conte’yi sert formda eleştirerek hükümetten çekilmişti. Bu çekilmeyle başlayan hükümet krizinde, 2. Conte Hükümeti 18 Ocak’ta parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden salt çoğunlukla, 19 Ocak’ta üst kanat Senatodan ise salt çoğunluk olmadan güvenoyu almıştı.

Senato’da salt çoğunluğun olmaması hükümetin, birtakım komitelerde azınlığa düşmesine yol açmıştı. Conte ve öteki koalisyon ortakları, 20 Ocak’tan bu yana hükümeti, parlamentoda güçlendirecek ortak arayışına girmiş lakin temaslardan bir sonuç alamamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-basbakani-conte-istifasini-sundu-2273351

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler