İtalya Başbakanı Conte istifa etmeyi planlıyor

Başbakan Giuseppe Conte, yarın bakanlar şurası toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşecek. Conte’nin bakanlar heyetini …

Başbakan Giuseppe Conte, yarın bakanlar şurası toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşecek. Conte’nin bakanlar heyetini toplayarak, kabinesine istifa etme niyetini açıklayacağı bildirildi.

İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte’nin yarın bakanlar konseyini toplayarak, kabinesine istifa etme niyetini açıklayacağı bildirildi.

Ülkede 13 Ocak’ta dörtlü koalisyonun bozulmasıyla başlayan hükümet krizinde yarın yeni bir evreye girilmesi bekleniyor.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlar heyetinin yarın sabah toplanacağı belirtilerek, “Başbakan Giuseppe Conte, istifa etmek için Cumhurbaşkanlığına gitme isteğini bakanlarına açıklayacak. Başbakan Conte, kabine toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşecek.” tabirleri kullanıldı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Italia Viva partisinin koalisyondan ayrılması sonrasında Senato’daki çoğunluğu riske giren Conte’nin, Adalet Bakanı Alfonso Bonafede için Senato’da yapılacak oylamada hükümetinin azınlıkta kalma ihtimalinin belirmesi üzerine istifayı gündeme aldığı belirtildi.

Conte’nin kendi liderliğinde parlamentoda daha sağlam bir koalisyon kurulması ve bu mevzuda istişareleri Cumhurbaşkanının yapabilmesi için istifa edeceği belirtiliyor.

Salgın kriziyle uğraş eden İtalya’nın bir de siyasi kriz yaşamaması için yılbaşından beri hükümet üstündeki belirsizliğin bir an evvel kalkmasına dair bildiriler veren Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yarın nasıl bir hal takınacağı merak konusu.

Mattarella’nın, Başbakan Conte’nin istifasını kabul etmesi durumunda, parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle yeni hükümet için istişareleri başlatabileceği ya da vakit kaybetmeden Conte’yi yine daha geniş takviyeli bir hükümet kurmakla görevlendirebileceği senaryoları basında yer aldı.

– Koalisyon ortakları Conte’nin gerisinde

Koalisyonun büyük ortaklarından 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile Demokratik Parti’den (PD), Conte’nin “3. Conte Hükümeti”ni kurmasına dair bildiriler gelirken, muhalefetteki sağ partiler ise seçime gidilmesi davetlerini yineledi lakin, M5S ve PD’nin Senato’daki sandalye sayısı salt çoğunluk için yetmiyor.

Kamuoyu yoklamalarında birinci parti olarak çıkan çok sağcı Lig Partisi’nin başkanı Matteo Salvini, Conte’nin daha evvel istifa etmesi gerektiğini savunurken, bu noktada halka gidilmesi gerektiğini tabir etti.

– 2. Conte Hükümeti

M5S, PD, Özgürler ve Eşitler’in (LeU) üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, yeniden Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv, 13 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ait başbakanlığın hazırladığı planı ve Conte’yi sert halde eleştirerek hükümetten çekilmişti. Bu çekilmeyle başlayan hükümet krizinde, 2. Conte Hükümeti 18 Ocak’ta parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden salt çoğunlukla, 19 Ocak’ta üst kanat Senatodan ise salt çoğunluk olmadan güvenoyu almıştı. Senato’da salt çoğunluğun olmaması hükümetin, birtakım komitelerde azınlığa düşmesine yol açmıştı. Conte ve başka koalisyon ortakları, 20 Ocak’tan bu yana hükümeti, parlamentoda güçlendirecek ortak arayışına girmiş fakat temaslardan bir sonuç alamamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/italya-basbakani-conte-istifa-etmeyi-planliyor-2273317

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Besin komitesi toplanıyor

Son günlerde bilhassa temel besin unsurlarındaki fiyat artışları üzerine harekete geçildi. Besin komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ...