İsviçre Krizi daha rahat atlattı.

Kovid-19’un yarattığı krizi İsviçre Ekonomi Enstitüsü’nün verilerine göre Avrupa ülkelerine göre çok daha iyi bir oranda atlattığı görülüyor.

KOvid-19 nedeniyle ekonomik koşulların kötüleşmesiyle, yapılan ankete katılan 4 bin 500 firmanın yaklaşık yüzde 14‘ü, faaliyetlerini sürdürme ihtimallerinin ciddi risk altında olduğunu düşünüyor. Fakat, İsviçre Ekonomi Enstitüsü’nün (KOF) verileri şirketlerin varlıklarının kademeli olarak arttığını gösteriyor. Ayrıca, İsviçre işgücü piyasasına yönelik beklentiler daha iyimser yönde.

KOF, tıbbi ilaç ve finansal hizmetler gibi salgından etkilenmemiş sektörler de dahil olmak üzere çok yönlü dağıtılmış bir ekonomiden faydalanan İsviçre için bu yıla ait tahminini yükseltti.

Koronavirus salgınına bağlı olarak ikinci bir dalganın yaşanmayacağını varsayan temel senaryoya göre, İsviçre’nin bu yılki gayri safi yurtiçi hasılası Haziran ayı tahminlerine oranla daha iyimser bir görünüm çizerek yüzde 4,9‘luk bir daralma göstereceği öngörülüyor. Ancak 2021’de bir toparlanma olsa bile, ülkenin gelecek yılın sonundaki gayri safi yurtiçi hasılası, 2019 sonu seviyelerine geri dönmemiş olacak.

KOF, vaka sayısında gerçekleşecek bir artış sebebiyle ekonominin belirli kısımlarının kapatılmasını gerektiren bir durum oluşursa, ülkenin 2020 yılı gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 6 oranında daralma yaşayacağını öngörüyor. Bu İsviçre için sert bir daralma olmasına rağmen, Uluslararası Para Fonu’nun Fransa, İtalya ve İspanya için beklediği daralma oranının sadece yarısı kadar.

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
2 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…
Devamını Oku

Türkiye Kovid-19 sürecinde gıdada avantaj yakaladı

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Yazgan, salgın süresince gıdaya yoğun talep olduğunu belirterek, "Hem Avrupa hem de Rusya'ya kolayca ürün ulaştırabildiğimiz için bu durumu avantaja çevirebildik." dedi.