İstanbul ve 7 vilayette kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime orta verildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kar yağışı sebebiyle bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 17 Şubat Çarşamba gününe kadar orta …

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kar yağışı sebebiyle bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 17 Şubat Çarşamba gününe kadar orta verildiğini duyurdu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı yazılı açıklamada, kentte hoş bir kış günü yaşandığını belirterek, “Özlemle beklediğimiz kar nihayet geldi. Dün akşam saatlerinden beri İstanbul’da başlayan kar yağışı kentimizi beyaza bürüdü. Güzel ve bereketli olmasını diliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda; pazartesi ve salı günleri de ağır kar yağışı ve fırtına beklendiğini vurgulayan Yerlikaya, yarından itibaren köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf düzeyleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında ilçe hıfzıssıhha şuralarının alacağı kararlar doğrultusunda, tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Buna nazaran İstanbul’da Adalar, Arnavutköy, Çatalca, Eyüpsultan, Pendik ve Silivri ilçelerinin hıfzıssıhha heyetlerinin aldığı kararlar yeterince ilk/orta ve imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam 73 okulda 4 bin 961 öğrencinin 15 Şubat prestijiyle yüz yüze eğitime başlamasının kararlaştırıldığını anımsatan Yerlikaya, şu bilgileri verdi:

“Son aldığımız meteoroloji datalarına nazaran; hemşehrilerimizin ve öğrencilerimizin olumsuz hava şartları sebebiyle mağduriyet yaşamaması için; resmi-özel tüm okullar, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt şoför kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarımız ile özel okullardaki destek kurslarımız da dahil olmak üzere bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 17 Şubat Çarşamba gününe kadar orta verilmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malul ve engellilerimiz, kronik hastalığı bulunanlar ve gebe işçimiz de ayrıyeten bir talimat yahut talebe gerek kalmaksızın, belirlenen tatil müddetince idari müsaadeli sayılacaklardır.

Olumsuz hava kaideleri nedeniyle ilgili kurumlarımızın tüm takımları 24 saat vazife başında olacak. Sizlerden, bilhassa ulaşımda oluşabilecek tehlikelere karşı son derece dikkatli ve önlemli olmanızı bekliyoruz.”

7 vilayette yüz yüze eğitime kar mahzuru

Yarın başlaması planlanan yüz yüze eğitim ağır kar yağışı nedeniyle, Tekirdağ, Bolu, Düzce ile Bursa’da 2 gün, Edirne, Kastamonu ve Balıkesir’de 1 gün ertelendi.

Tekirdağ‘da ağır kar, buzlanma ve ulaşımda oluşması mümkün riskler nedeniyle yarın başlaması planlanan yüz yüze eğitimin 2 gün ertelendiği bildirildi.

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisi, ağır kış şartlarının olumsuz tesirlerinin en aza indirilmesi hedefiyle yüz yüze eğitime yönelik karar aldı.

Karara nazaran, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve resmi okullarda yarın başlayacak yüz yüze eğitim 2 gün müddetle ertelendi.

Kelam konusu okullardaki eğitim, 2 gün boyunca uzaktan yapılacak.

Edirne

Edirne ve kimi ilçelerinde tesirini artıran kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime bir gün orta verilmesi kararlaştırıldı.

Dünden bu yana aralıksız yağan kar nedeniyle Hıfzısıhha Şuraları merkez ilçe ile Keşan, Enez, İpsala, Uzunköprü ve Havsa ilçelerine bağlı köy okullarında yarın başlaması planlanan eğitime 1 gün orta verilmesi kararı aldı.

Lalapaşa ve Meriç ilçeleri ile ilgili kararın ise akşam saatlerinde belirlenecek.

Balıkesir

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kar yağışının devam etmesi ve ulaşımda aksamalar oluşabileceği ihtimali üzerine, yarın başlaması planlanan resmi ve özel anaokulu, ilkokul ve ortaokulların eğitim faaliyetlerinin 1 gün ertelendiğini bildirdi.

Bu okullarda yüz yüze eğitiminin 16 Şubat Salı günü başlayacağını belirten Şıldak, “Ayrıca gebe, engelli ve kronik rahatsızlığı bulunan kamu çalışanımız 1 gün mühletle idari müsaadeli sayılacaktır. Bütün öğrencilerimize sıhhat ve muvaffakiyet diliyorum.” tabirlerini kullandı.

Bursa

Bursa Valiliğinden yapılan açıklamaya nazaran, Vilayet Genel Hıfzıssıhha Heyetinde kar yağışı ve ulaşım alanında oluşabilecek riskler değerlendirildi.

Toplantıda bir dizi kararın alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Yüz yüze eğitime başlamasına karar verilen resmi ve özel okullar ile Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı yatılı ve gündüzlü Kuran kurslarının yüz yüze eğitime başlama kararının 2 gün ertelenmesine, yüz yüze eğitimin ertelendiği okullarımızda eğitime uzaktan eğitim yoluyla devam edilmesine, özel eğitim rehabilitasyon merkezlerinde de eğitime 2 gün orta verilmesine karar verilmiştir.”

Kastamonu

Kastamonu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, vilayet genelinde 15 Şubat Pazartesi günü ağır kar yağışı beklendiğinden vilayet merkezi ile merkez ilçeye bağlı köylerde yüz yüze eğitim ile destekleme ve yetiştirme kurslarına bir gün müddetle orta verildiği belirtildi.

Açıklamada, tüm sınıflarda uzaktan eğitime devam edileceği kaydedildi.

Bolu

Bolu Valisi Ahmet Ümit, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kararın, kentte yaşanması olası ağır kar yağışı ve buzlanma sebebiyle alındığını belirtti.

Ümit, vilayet ve ilçelerinde misyonlu tüm engelli ve gebe kamu çalışanlarının 2 gün mühletle idari müsaadeli sayılmalarına karar verildiğini de duyurdu.

Düzce

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamaya nazaran, Vilayet Genel Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Cevdet Atay başkanlığında harikulâde toplandı.

Kentteki kar yağışının ağırlaşarak devam etmesinin beklendiği belirtilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“İlimizde devam eden kar yağışı nedeniyle buzlanma, ulaşımda aksama ve don olayı üzere oluşması beklenen risklerden ötürü 15-16 Şubat’ta vilayet merkezinde ve tüm ilçelerdeki resmi ve özel ana okullarının, ilkokulların, ortaokulların yüz yüze eğitime başlama faaliyetlerinin 2 gün müddet ile ertelenmesine ve okullarımızda uzaktan eğitime devam edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Açıklamada, rehabilitasyon merkezleri, kreş ve gündüz bakımevleri, yaygın eğitim kursları ve tüm resmi ile özel kursların yüz yüze eğitimlerine de 2 gün müddetle orta verildiği kaydedildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında misyon yapan gebeler ile engelli çalışanın 2 gün idari müsaadeli sayılacağı da bildirildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/istanbul-da-kar-yagisi-nedeniyle-yuz-yuze-egitime-17-subat-a-kadar-ara-verildi-2274608

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler