İsrail Merkez Bankası’ndan 30 milyar dolarlık döviz alım kararı

İsrail Merkez Bankası beklenmedik bir halde bu yıl 30 milyar dolarlık döviz alımı yapacağını açıkladı Sürpriz alım sinyali bankanın rekora …

İsrail Merkez Bankası beklenmedik bir halde bu yıl 30 milyar dolarlık döviz alımı yapacağını açıkladı

Sürpriz alım sinyali bankanın rekora yakın düzeylerdeki şekeli düşürme ve sıhhat krizinin akabinde ekonomiyi destekleme konusundaki kararlılığını işaret ediyor.

Bununla birlikte paritenin istikametini değiştirmek için kâfi olup olmadığını söylemek için şimdi erken.

Merkez bankacıları tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada alımların geçen yılki 21.2 milyar dolardan artırılacağı belirtildi.

İsrail Merkez Bankası Lider Yardımcısı Andrew Abir açıklamanın akabinde yapılan bir mülakatta, siyaset yapıcıların şekelin daha fazla kıymetlenmesini izlemeyeceklerine ait teminat vermek istediğini söyledi.

Faizlerin sıfıra yakın olduğu bir ortamda merkez bankası şekeli denetim altına alabilmek için Döviz alımlarına güveniyorlar. Yeni siyasetin paritenin tarafını değiştirme konusunda kâfi olup olmadığını vakit gösterecek.

Bank Leumi Le-Israel analisti David Reznik açıklamanın akabinde kaleme aldığı notta, “Şekelin yükselişine neden olan ögeler hala güçlü ve şekel güçlenmeye devam edebilir. Zira İsrail aşılama suratında dünyada başkan.” dedi.

Ayrıyeten Abir, şekelin İsrail’in cari süreçler fazlası, direkt yabancı yatırımlar ve zayıf dolardan da takviye bulduğunun altını çizdi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/israil-merkez-bankasi-ndan-30-milyar-dolarlik-doviz-alim-karari-2272698

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler