İspanya Kovid-19 aşısı olmayanları kayıt altına alacak

Kovid-19 salgınına karşı aşı kullanımını hür bırakan İspanya, aşı olmayı reddedenlerin kayıt altına alınacağını bildirdi İspanya Sıhhat Bakanı …

Kovid-19 salgınına karşı aşı kullanımını hür bırakan İspanya, aşı olmayı reddedenlerin kayıt altına alınacağını bildirdi

İspanya Sıhhat Bakanı Salvador İlla, ülkesindeki özel bir televizyon olan La Sexta’ya yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmayanların kayıt altına alınıp, bu bilgilerin yalnızca Avrupa Birliği (AB) resmi kurumları ortasında paylaşılacağını söyledi.

İlla, “Vatandaşlardan istediğimiz, Kovid-19 aşısı olmaya çağrıldıklarında buna gitmeleri. Aşıyı reddedenler kayıt edilerek, bilgiler AB üyeleri ortasında paylaşılacak. Bu kayıtlar, şahsî bilgilerin korunmasına hürmet gösterilerek katiyen kamuoyuyla paylaşılmayacak.” dedi.

“Onay alınan tüm aşılar, vatandaşlar için inançlı ve tesirlidir.” sözünü kullanan İlla, Kovid-19 aşı kullanımının özgür olmasına karşın vatandaşların büyük çoğunluğunun bunu yapacağına inandığını vurguladı.

İspanya’da Kovid-19 aşı karnesi tartışmaları

İspanya’da, “Kovid-19 aşı kartı”, “Kovid-19 aşı pasaportu” yahut “Kovid-19 elektronik sertifikası” isimleri altında aşı yaptıranların bilgilerinin toplandığı dijital data tabanı oluşturulmasına yönelik siyasi tartışmalar devam ediyor.

Madrid ve Endülüs özerk idareleri en kısa vakitte Kovid-19 ile ilgili vatandaşlara birer dijital aşı kartı çıkarılacağını açıkladı.

Endülüs Özerk Hükümet Lideri Juan Manuel Moreno, basına yaptığı açıklamalarda, Kovid-19 aşısı yaptıranların QR kodu içeren aşı kartı almalarının zarurî olması için kendi bölgelerinde çalışma başlattıklarını duyurdu.

Madrid Özerk Hükümet Lideri İsabel Diaz Ayuso’nun teşebbüsüyle yaklaşık üç aydır yürütülen çalışmalar sonunda aralık ayında yürürlüğe giren uygulamayla da Madrid’de ikamet edenler için cep telefonları ve bilgisayardan erişimi sağlanan sanal sıhhat kartları oluşturup, “Kovid-19 teşhis testlerim” kısmı açıldı.

Burada, Kovid-19 ile ilgili test yaptıranların sonuçlarına erişim kolaylığı sağlandı.

Kelam konusu Kovid-19 aşı kartlarının bilhassa seyahat etme ve iş ortamlarında kullanılabileceği belirtiliyor.

İspanya’da birtakım şirketlerin, Kovid-19 aşısı olmayı reddeden çalışanlarının mukavelelerinin feshedilmesi tarafında çalışmalar yaptığı da ileri sürülüyor.

Öbür yandan İspanya’daki kimi sivil toplum kuruluşları, “faydasız, ayrımcılık yaratıyor ve kamu sıhhatini tehdit ediyor” münasebetleriyle bu tip uygulamalara karşı çıkıyor.

Gelecekte bilhassa seyahat etme konusunda Kovid-19 kartlarının zarurî olacağı, kimi basın organlarında tez olarak gündeme getiriliyor.

Dünya Sıhhat Örgütünün de Kovid-19 dijital kartlarıyla ilgili bir çalışma yürüttüğü biliniyor.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ispanya-kovid-19-asisi-olmayanlari-kayit-altina-alacak-2271615

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler