Işık Plastik’in halka arzına 14 kat talep geldi

2021’in birinci halka arzı olan Işık Plastik’te halka arz ayrıntıları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklandı. Buna nazaran şirket 11,3 milyon …

2021’in birinci halka arzı olan Işık Plastik’te halka arz ayrıntıları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda açıklandı. Buna nazaran şirket 11,3 milyon hisseyi 16,10 TL’den halka arz etti

Işık Plastik’in 11.286.293 TL nominal kıymetli hisselerinin halka arzı tamamlandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açııklamada şirketin sermayesini temsil eden 51.802.638 TL nominal pahalı hisseleri Kotasyon Yönergesi’nin 8’inci unsuru çerçevesinde kota alındığı belirtildi.

Halka arz edilen 11.286.293 TL nominal bedelli hisseler 28 Ocak 2021 tarihinden itibaren Ana Pazar’da 16,10 TL/pay baz fiyat, “ISKPL.E” kodu ve daima süreç metoduyla süreç görmeye başlayacak.

İlgili sırada azamî buyruk kıymeti 1.000.000 TL olarak belirlendi.

Şirketten yapılan açıklamada Işık Plastik’in talep toplama sürecinin 401 bin 153 gerçek ve hukuksal kişinin iştirakiyle tamamlandığı belirtildi. Halka arz büyüklüğünün toplamda 14,2 katına denk gelen 160.411.855 TL nominal kıymetli filtre edilmemiş talep toplandı.

Işık Plastik yatırımcı ilgisinden mutlu

Işık Plastik’in talep toplama sürecinde gördüğü ilgiden ötürü çok memnun olduklarını tabir eden Işık Plastik İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, elde ettikleri geliri büyümenin finansmanı için kullanacaklarını söz etti. Çeker, “Üretime başladığımız 2000 yılından bu yana, Türkiye plastik endüstriyel levha ve termoform besin ambalajı dallarına istikamet vermekteyiz. Küresel pazarda da kıymetli bir yer edinmeyi başaran markamız, pazar hissesini her yıl artırıyor. Hali hazırda 280 çalışanımız ile üç vardiya olarak çalışan fabrikamızla süratle büyümeye devam ediyoruz. Işık Plastik olarak 2021’in birinci halka arzını gerçekleştiriyoruz. 401.153 yatırımcının katıldığı hayli geniş bir tabana yayılan bir talep toplama periyodunu geride bıraktık. Bu süreçte bize güvenen ve kurumumuza ortak olan yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Onlarla ihracatın ışık süratiyle büyüdüğü yerde buluşacağız” dedi.

Çeker, “Şirketimiz büyüme odaklı. Bu halka arzın kıymetli bir kısmını de sermaye artırımı yoluyla yapmamızın nedeni, yatırımlara devam ederek büyümek ve küreselde kelamı geçen bir oyuncu olmak. Bu manada kurumumuza gösterilen ağır ilgi bizi çok memnun etti. Geleceğe dair atmayı planladığımız adımlarımızda bize dayanak olacak büyük bir aileye kavuştuk. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, başta Işık Plastik ve Garanti BBVA Yatırım’ın değerli yöneticileri ile çalışanlarına, yönlendirmeleriyle dayanak veren Sermaye Piyasaları Heyeti ve Borsa İstanbul’a, iş ortaklarımız Akol Avukatlık Paydaşlığı, EY (Ernst & Young) ve TimePR’a teşekkür ediyorum” dedi.

“Geliri yüklü olarak büyümenin finansmanı için kullanacağız”

Halka arzdan elde edilecek fonun kullanımına da değinen Çeker, “Halka arz sonrası elde edeceğimiz geliri yüklü olarak büyümenin finansmanı için kullanmayı planlıyoruz. Bu kapsamda gelirin yüzde 35 ila 50’sini işletme sermayesi muhtaçlığının karşılanması, yüzde 15 ila 30’unu yatırım harcamaları ve kalan yüzde 25 ila 40’ını ise kredi borçlarının geri ödenmesi için kullanacağız” dedi.

Hali hazırda Işık 1 isimli; 22,689 m2 arsa üzerinde 14,807 m2 kapalı alana sahip fabrikaları ile hizmet sunduklarını anlatan Çeker, devam eden yeni fabrika yatırımlarına da dikkat çekti. Çeker; “Bu yatırım ile birlikte mevcut 14.807 m2 kapalı alanımızı 11.871 m2 artırarak tesislerimizin toplam kapalı alanını 26.678 m2’ye çıkaracağız. Devam eden inşaatı Mart sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Hali hazırda yaklaşık yüzde 75’i tamamlandı. Üretimin ise Ağustos 2021’de başlamasını planlıyoruz. Bu tesisimizde yurtiçi pazarda ithal edilen çizilmez levha ve aynalı levha yatırımlarını yaparak yerli üretimi hayata geçireceğiz. Ayrıyeten halka arz sonrası Işık 1 fabrikasında buğu tutmayan levha kaplama çizgisi yatırımı yapmayı planlıyoruz. Aynalı, çizilmez ve buğu tutmayan levha kaplama sınırları için toplam 13,6 milyon TL yatırım yapılacağını öngörüyoruz” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/isik-plastik-te-halka-arz-detaylari-aciklandi-2273372

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler