Işık Plastik halka arz oluyor

Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 – 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı …

Işık Plastik’in halka arz süreci başlıyor. 21 – 22 Ocak 2021 tarihlerinde talep toplayacak Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı, Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde Borsa İstanbul Birincil Piyasada 10:30-13:00 saatleri ortasında “Sabit…

Işık Plastik’in halka arzı Sermaye Piyasası Konseyi tarafından onaylandı. Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Tekniği yoluyla halka arz olacak şirket için 21 – 22 Ocak 2021 tarihlerinde 10.30 – 13.00 saatleri ortasında iki gün mühlet ile talep toplanacak.

Işık Plastik hisselerinin birincil halka arzı, Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde gerçekleştirilecek. Kurumun halka arzda talep toplama fiyatı ise 16,10 TL olarak belirlenmiş durumda. Işık Plastik’in toplam 11.286.293 TL nominal pahalı hissesi halka arz edilecek. Şirketin arz sonrası halka açıklık oranı yüzde 21,8 olacak.

Halka arz süreci ile ilgili bilgi veren Işık Plastik İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, “Hali hazırda 60’a yakın ülkeye eser ihracatı yapıyoruz. 30 yılı aşkın deneyimimizle ülkemizde ve yurtdışı pazarlarda eserlerimiz ve kalitemizle tanınan bir markayız. Son açıklanan bağımsız kontrol raporumuzda da belirtildiği üzere 30 Eylül 2020 itibariyle ihracatımızın toplam satışlarımız içindeki hissesi yüzde 78’dir. Yurt dışında bilhassa ABD’ye yapılan satışlarımız son periyotta değerli derecede arttı. 2017 yılında 1,9 milyon TL olan ABD satışlarımız 2020’nin birinci 9 ayında 70 milyon TL’ye yaklaştı. Işık Plastik olarak 30 Eylül 2019 – 30 Eylül 2020 ortasındaki 12 aylık periyotta net satış sayımız 366 milyon TL’ye, faaliyet karımız 104 milyon TL’ye ve net karımız ise 52 milyon TL’ye ulaştı. Gayemiz yatırımcılarımızla birlikte sağlam adımlarla ilerlemek, büyümek. Burada olmayı, ülkemizi seviyoruz. Plastiği Ar – Ge ile inşa ediyoruz. Yatırımcılarımıza davetimiz: ‘İhracatın ışık süratiyle büyüdüğü yerde buluşalım.’ Halka arz sonrası tamamlanacak yatırımlar ile birlikte üretimimizi artırarak, eser çeşitliliğimizi genişletmek, üretim yerlerimizi ve kapasitemizi arttırmak ve ihracat pazarımızı genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gelir nasıl pahalandırılacak?

Halka arzdan elde edilecek fonun kullanımına da değinen Çeker, “Halka arz sonrası elde edeceğimiz geliri yüklü olarak büyümenin finansmanı için kullanmayı planlıyoruz. Bu kapsamda gelirin yüzde 35 ila 50’sini işletme sermayesi muhtaçlığının karşılanması, yüzde 15 ila 30’unu yatırım harcamaları ve kalan yüzde 25 ila 40’ını ise kredi borçlarının geri ödenmesi için kullanacağız” dedi.

Işık Plastik’in teknik yeterlilik ve yüksek kalite sertifikasyonlarıyla, son teknoloji üretim çizgilerine sahip bir marka olduğunu ve bu sayede rakiplerinden sıyrıldığını belirten Çeker, “Geniş eser gamı ile tanınan ve bölümlerinde önder olan kurumsal müşterilerin tercih ettiği bir markayız. Güçlü büyüme ve değişen şartlara ahenk sağlayabilme gücümüze inancımız tam. Bölümde yıllar içinde kazandığımız itimat ve bilinirlik sayesinde yaygın bir müşteri ağına sahibiz. İhracat gelirlerimiz nizamlı olarak artıyor. Endüstriyel levha ve termoform besin ambalajının tek çatı altında sunmamız bize, bölümümüzde değerli bir rekabet avantajı kazandırıyor. Ayrıyeten faal tedarik altyapımız ve lojistik idaremiz ile öne çıkıyoruz” dedi.

Yeni fabrika yatırımları

Hali hazırda Işık 1 isimli; 22,689 m2 arsa üzerinde 14,807 m2 kapalı alana sahip fabrikaları ile hizmet sunduklarını anlatan Çeker, devam eden yeni yatırımlarına da dikkat çekti. Çeker; “Bu yatırım ile birlikte mevcut 14.807 m2 kapalı alanımızı 11.871 m2 artırarak tesislerimizin toplam kapalı alanını 26.678 m2’ye çıkaracağız. Devam eden inşaatı Mart sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz. Hali hazırda yaklaşık yüzde 75’i tamamlandı. Üretimin ise Ağustos 2021’de başlamasını planlıyoruz. Bu tesisimizde yurtiçi pazarda ithal edilen çizilmez levha ve aynalı levha yatırımlarını yaparak yerli üretimi hayata geçireceğiz. Ayrıyeten halka arz sonrası Işık 1 fabrikasında buğu tutmayan levha kaplama çizgisi yatırımı yapmayı planlıyoruz. Aynalı, çizilmez ve buğu tutmayan levha kaplama sınırları için toplam 13,6 milyon TL yatırım yapılacağını öngörüyoruz.” dedi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/isik-plastik-halka-arz-oluyor-2272860

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Gram Altın 2 Kat Artabilir

Son dönemin en popüler yatırım araçlarından birisi haline gelen Gram Altın, şu sıralarda 379 TL’den işlem görüyor. Pandemi döneminde önemli bir ralli yakalayan değerli metalde, bundan sonraki sürecin neler getireceği ise merak konusu. Türk kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan Selcoin de son YouTube videosunda bu durumu değerlendirdi. Son dönemde yaptığı uzun vadeli Dolar ve Gram Altın tahminleri ile başarılı olan analiste göre, Gram Altın’da ciddi bir yükseliş kapıda olabilir.