İran, nükleer kazanın “terör eylemi” olduğunu açıkladı

İran Atom Gücü Kurumu Lideri Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde meydana gelen kazanın “terör eylemi” olduğunu …

İran Atom Gücü Kurumu Lideri Ali Ekber Salihi, İsfahan eyaletindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde meydana gelen kazanın “terör eylemi” olduğunu duyurdu

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran Salihi, kelam konusu hareketin İran ve ABD’nin nükleer mutabakattaki taahhütlerine dönmesi için sürdürülen müzakereleri maksat aldığını belirtti.

Salihi, aksiyonu kınayarak memleketler arası toplumu ve Memleketler arası Atom Gücü Ajansını (UAEA) reaksiyon göstermeye çağırdı.

İranlı yetkili, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu terör hareketinin faillerinin gayelerini hayal kırıklığına uğratmak için İran, bir yandan önemli bir formda nükleer teknolojisini geliştirmeye devam edecek, öbür yandan da baskıcı yaptırımları kaldırmak için çabalayacak.”

İran Atom Gücü Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bu sabah Natanz Nükleer Tesisi’nin elektrik dağıtım ağında bir kaza meydana geldiğini bildirmiş, olayın nedenine ait incelemelerin devam ettiğini söylemişti.

Tesis daha evvel de maksat alınmıştı

İran’ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde Temmuz 2020’de de yangın çıkmış ve İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bir gün sonra 28 Kasım’da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj olduğu açıklanmıştı.

Kelam konusu tesiste dün Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla evvelki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum üretecek 164 adet IR6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/iran-nukleer-kazanin-teror-eylemi-oldugunu-acikladi-2278259

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler