İran: Nükleer görüşmeler yapan geçti

İran Salı günü Viyana’da gerçekleşen nükleer muahedeye geri dönüş görüşmelerinin yapan olduğunu belirtti İran Salı günü Viyana’da gerçekleşen …

İran Salı günü Viyana’da gerçekleşen nükleer muahedeye geri dönüş görüşmelerinin yapan olduğunu belirtti

İran Salı günü Viyana’da gerçekleşen nükleer görüşmelerde tarafların yapan olduğunu lakin ilerleme sağlamak için birinci olarak ABD’nin uyguladığı yaptırımları kaldırması gerektiğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi müzakerelerin Cuma günü de devam edeceğini söyledi. Arakçi, Tahran’ın uranyumu yüzde 20 zenginleştirme faaliyetini durdurması karşılığında ABD’nin yaptırımlar nedeniyle bloke olan 1 milyar dolarlık mal varlığını özgür bırakma teklifini reddettiğini açıkladı.

İran 2015’te imzalanan nükleer programdaki zenginleştirme limitini aşmış, ABD, Lider Trump periyodunda 2018’de mutabakattan tek taraflı olarak çekilmiş ve yaptırımları devreye almıştı.

İran mutabakata geri dönüş için Washington’un birinci olarak yaptırımları kaldırmasını istiyor. ABD Lideri Joe Biden ise tek taraflı jestlere karşı olduğunu bildirmişti.

Avrupalı bir yetkili Salı günkü görüşmelerde yer alan Almanya, Fransa ve İngiltere’nin İran’ın yaptırımların kaldırılması konusundaki ısrarı nedeniyle müzakerelerden olumlu bir ilerleme beklemediğini ve sonucun sürpriz olmadığını belirtti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/iran-2278023

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler