İran, %60 oranında uranyum zenginleştirdiğini açıkladı

Nükleer görüşmelerle ilgili diplomasi trafiği sürerken, İran’dan kritik bir açıklama geldi. Ülke, daha evvel yetkililerin işaret ettiği üzere …

Nükleer görüşmelerle ilgili diplomasi trafiği sürerken, İran’dan kritik bir açıklama geldi. Ülke, daha evvel yetkililerin işaret ettiği üzere yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirmesi gerçekleştirdi

İran Meclis Lideri Muhammed Bakır Kalibaf, ülkesinin yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirdiğini duyurdu.

Kalibaf, İran ve global güçler ortasında gerginlik konusu olan ülkesinin uranyum zenginleştirme çalışmaları ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

İranlı bilim insanlarının yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeyi başardığını kaydeden Kalibaf, İran halkının iradesinin ülkeye yönelik her türlü komployu etkisiz hale getireceğini belirtti.

İran Atom Gücü Kurumu Lideri Ali Ekber Salihi de kelam konusu adımı doğrulayarak mevzuyla ilgili detayların daha sonra açıklanacağını kaydetti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, 13 Nisan’da yaptığı açıklamada Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi’ye hitaben bir mektup yazarak, ülkesinin yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladığını bildirmişti.

İngiltere, Fransa ve Almanya, yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştireceğini duyuran İran’ı, “diplomatik süreci daha fazla karmaşıklaştırmamaya” çağırmıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/iran-60-oraninda-uranyum-zenginlestirdigini-acikladi-2278640

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

OECD İstanbul Merkezi açıldı


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) dünya genelindeki 5. bölgesel merkezi olarak Türkiye’yi ve ...