İngiltere’den 40 milyar dolarlık satın almaya müdahale

İngiltere, Nvidia’nın çip üreticisi Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifini ulusal güvenlik gerekçesiyle incelemeye aldı İngiliz hükümeti …

İngiltere, Nvidia’nın çip üreticisi Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifini ulusal güvenlik gerekçesiyle incelemeye aldı

İngiliz hükümeti, Nvidia’nın çip üreticisi Arm’ı 40 milyar dolara satın alma teklifinin akabinde ulusal güvenlik gerekçesiyle kamu çıkarlarına yönelik müdahaleleri düzenleyen tebligat yayınladı.

Tebligat, İngiltere Dijital ve Kültür Bakanı Oliver Dowden tarafından yayınlandı. Dowden bahse dair; “Arm’ı satın alma teklifine dair yaptığımız değerlendirmelerin akabinde ulusal güvenlik manasında müdahale mevzuatı yayınladık. Artık İngiltere bağımsız rekabet otoritesi, bu sürecin tesirleri hakkında bir rapor hazırlayacak” açıklamasını yaptı.

Dowden bilişim kesimini desteklediklerini ve yabancı yatırımı memnuniyetle karşıladıklarını fakat bu üzere satın almaların ulusal güvenliğe olan tesirlerini değerlendirmeye almak zorunda olduklarını bildirdi.

Öte yandan Nvidia’nın sözcüsü mevzuya ait bir açıklama yaparak “bu sürecin ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğunu düşünmüyoruz. İngiliz yetkililerle bu bahis hakkında yakından çalışmaya devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

Şu an Softbank’ın sahip olduğu Arm ise hususa ait yorumda bulunmadı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltereden-40-milyar-dolarlik-satin-almaya-mudahale-2278753

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler