İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi, salgın nedeniyle borçlandı

İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik tesirleri nedeniyle borçlandı İngiliz Ulusal …

İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik tesirleri nedeniyle borçlandı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) bilgilerine nazaran, Aralık 2020 prestijiyle İngiltere’de yaklaşık 9 milyon kişi, salgın nedeniyle borçlanma yoluna gitti. Ülkede, 1.000 sterlinin üzerinde borçlananların nüfusa oranı Haziran 2020’ye kadar yüzde 35’ten yüzde 45’e yükseldi.

ONS açıklamasında, salgının oluşturduğu şartlar nedeniyle özgür meslek sahiplerinin daha çok borçlanmak zorunda kaldığı belirtildi.

İstihdam piyasasında salgının tesirlerinin en çok düşük gelirli gençler ortasında hissedildiği kaydedilen açıklamada, 30 yaşın altında ve yıllık geliri 10 bin sterlinin altında bulunanların çalıştıkları şirketler tarafından yüklü olarak açığa alınarak hükümetin maaş takviye programından faydalandırıldığı aktarıldı.

Açıklamada, salgın devrinde İngiltere’de en yüksek gelir kümesinde olanların yüzde 52’sinin maaşlarını tam almaya devam ettiği, en düşük gelir kümesinde ise maaşını tam alanların yalnızca yüzde 28 düzeyinde olduğu bildirildi.

ONS Analisti Gueorguie Vassilev, mevzuya ait değerlendirmesinde, salgının ekonomik manada birinci aylarda çok insanı etkilediğini belirterek, “İnsanlar ya hükümetin maaş dayanak programından faydalanmak durumunda kaldı ya da çalışma saatleri düşürüldü.” tabirini kullandı.

Vassilev, İngiltere’de hanehalkları ortasında gelir farkının büyümeye devam ettiğini aktararak, halkın salgın periyodunda ayakta kalabilmek için daha çok tasarruflarından kullanmaya ya da borçlanmaya gitmek zorunda kaldığını kaydetti.

Vassilev, “Süreçten en çok düşük gelirli gençler ve çocukları kendilerine bağımlı halde olan aileler etkilendi.” sözünü kullandı.

İngiltere’de halihazırda yaklaşık 9,9 milyon kişi hükümetin maaş takviye programından yararlanıyor. Bu kapsamda, salgın nedeniyle çalışamayacak durumda olan çalışanlara maaşlarının yüzde 80’i hükümet tarafından ödeniyor. Kelam konusu takviyenin bu yılın nisan ayı sonunda bitmesiyle işten çıkarmaların artması bekleniyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-de-yaklasik-9-milyon-kisi-salgin-nedeniyle-borclandi-2273094

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler