İngiltere’de aşılamada istenilen sürate kavuşulamıyor

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam olay sayısı 97 milyon 310 bini aştı. Kovid-19 datalarının derlendiği …

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam olay sayısı 97 milyon 310 bini aştı. Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, dünya genelinde 2 milyon 83 bin 337 kişi hayatını kaybetti

Koronavirüs tablosu global çapta kötüleşerken birçok ülke rekor günlük meyyit sayısı açıklamaya devam ediyor.

Bugüne kadar görülen toplam olay sayısı 96,6 milyonu aşarken can kaybı 2 milyonun üzerinde.

Dünya çapında salgında günlük can kaybı rekoru kırıldı.

Virüsün yeni varyantının tespit edildiği İngiltere 1.820 ile pandemi periyodunun rekor günlük meyyit sayısını açıkladı. Sıhhat sistemi üzerindeki baskının çok büyük olduğunu belirten Johnson hükümetinin baş bilim danışmanı Patrick Vallance, kimi İngiliz hastanelerinde “savaş bölgesi” görüntülerinin yaşandığını belirtti. Aşılamada ise istenilen sürate kavuşulamıyor.

Global çapta 54,3 milyon doz aşı yapıldı. Biden’ın takımı 100 günde 100 milyon doz maksadına ulaşılamayabileceğinden telaş duyarken Amazon, Biden idaresine aşıların lojistiği için yardım teklif etti.

Türkiye ise 85 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına bugün başlıyor. Sabah saatleri prestijiyle Türkiye’de 1,05 milyon doz aşı uygulandı. Sıhhat Bakanlığı’nın çarşamba akşamı yayımladığı bilgilere nazaran son 24 saatte 6.435 yeni olay tespit edilirken 159 can kaybı yaşandı.

Almanya’da salgınında son 24 saatte 1013 kişi ömrünü yitirdi

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya nazaran, ülkede son 24 saatte 20 bin 398 bireye Kovid-19 tanısı konuldu.

Böylece toplam olay sayısı 2 milyon 88 bin 400’e yükseldi.

Son 24 saatte 1013 kişinin virüs nedeniyle hayatını yitirmesiyle toplam can kaybı da 49 bin 783’e çıktı.

Kovid-19 nedeniyle ağır bakımda yatan 4 bin 836 hastanın 2 bin 777’sinin entübe durumda olduğu bildirildi.

Ülkede şu ana kadar 1 milyon 300 bin şahsa Kovid-19 aşısı yapıldı.

Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte İspanya’da 464 kişi hayatını kaybetti

İspanya’da yeni tip koronavirüs salgınından son 24 saatte 464 kişinin hayatını kaybettiği ve 41 bin 576 yeni hadise tespit edildiği açıklandı.

Sıhhat Bakanlığının güncellediği Kovid-19 bilgilerine nazaran, ülkede dünden bu yana Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı, 464 artışla 54 bin 637’ye çıktı.

Son 24 saatte 41 bin 576 yeni hadisenin kaydedildiği İspanya’da, toplam olay sayısı 2 milyon 412 bin 318’e ulaştı.

Ülkede salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük hadise artışı kaydedildi.

İspanya’da 10 Aralık’ta 188 olan her 100 bin bireyde tespit edilen ortalama Kovid-19 hadise sayısı Noel tatilinin akabinde yükselişini sürdürerek bugün 736 olarak açıklandı.

Kovid-19’a karşı 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde uygulanan fevkalâde hal (OHAL) gereği gece sokağa çıkma kısıtlamaları, salgının ağır görüldüğü yerlerde hür deveranın kısıtlanması ile en fazla 6 şahsa kadar bir ortaya gelme tedbirleri artan yeni olaylar nedeniyle ülkenin büyük kısmında lokal idareler tarafından genişletildi.

Birtakım özerk idareler, bar ve restoranları 14 gün boyunca kapatma kararı aldı.

Sıhhat Bakanlığı, artan yeni hadiselerden ötürü, ülke genelinde mevcut durumda saat 23.00’te yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağını 20.00’ye almayı planlıyor.

Öbür yandan İspanya’da 27 Aralık’ta başlayan Kovid-19 aşılaması kapsamında aşı olanların sayısı 1 milyonu geçti, 10 şahsa ikinci doz aşılar yapıldı.

Ülkenin güneybatısındaki Murcia özerk idaresinin Sıhhat Bakanı Manuel Villegas ise aşılamada yaş ve sıhhat durumuna nazaran belirlenen sıraya uymadan kendi ve eşine aşı yaptırması nedeniyle yansılar üzerine istifa etti.

Portekiz’de durum

Portekiz Sıhhat Bakanlığı, Kovid-19’dan son 24 saatte 219 kişinin hayatını kaybettiğini ve 14 bin 647 yeni olay tespit edildiğini bildirdi.

İspanya’da olduğu üzere Portekiz’de de salgının başından bu yana en yüksek günlük olay artışı kaydedildi.

Kovid-19’dan ölenlerin sayısının 9 bin 465 olduğu Portekiz’de, toplam hadise sayısı 581 bin 605’5 ulaştı.

Kovid-19 aşılarına 27 Aralık’ta başlayan ülkede, 9 Kasım’dan bu yana uygulanan OHAL kapsamında salgının ağır görüldüğü yerlerde özgür deveran kısıtlamaları getirilip, halktan zarurî olmadıkça sokağa çıkmaması isteniyor.

Ayrıyeten bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri kısıtlandı.

Yeni olaylardaki artıştan ötürü okullarda uzaktan eğitime geçilmesi tartışmaları da yapılıyor.

İngiltere’de salgın nedeniyle son 24 saatte 1820 kişi hayatını kaybetti

İngiltere Sıhhat Bakanlığının açıkladığı datalara nazaran, son 24 saatteki 38 bin 905 yeni tespitle Kovid-19 olay sayısı 3 milyon 505 bin 754’e yükseldi.

Son 24 saatte 1820 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle can kaybı sayısı 93 bin 290’a çıktı.

Bir günde 579 bin 194 test yapılırken, test sayısı, mükerrerler dahil 62 milyon 956 bin 912 oldu.

Ülkede Kovid-19 nedeniyle 39 bin 68 kişinin hastanelerde tedavisi sürüyor, bunlardan 3 bin 947’si ağır bakımda bulunuyor.

Kovid-19 aşısının birinci dozunu yaptıranların sayısı 4 milyon 609 bin 740’a ulaşırken, bunlardan 460 bin 625’ine ise aşının ikinci dozu yapıldı.

Ülkede Kovid-19’un daha süratli yayılan bir cinsinin ortaya çıkmasının akabinde olaylar ve can kayıplarında önemli artışlar görülmeye başlanmıştı. Bunun üzerine ülke, 5 Ocak’tan itibaren yine karantinaya girmiş, Başbakan Boris Johnson halktan sokağa çıkmamalarını istemişti.

Johnson, Kovid-19 salgını nedeniyle hastanelerin ve ağır bakım servislerinin her zamankinden daha fazla baskı altında olduğunu bildirmişti.

Ulusal Sıhhat Servisi (NHS) İcra Konseyi Lideri Simon Stevens İngiltere’de her 30 saniyede bir yeni tip Kovid-19 hadisesinin hastaneye kabulünün yapıldığını aktarmıştı.

Hollanda’da kısıtlamalar sıkılaştırılıyor

Hollanda’da hükümet, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında alınan önlemlere karşın olay sayısının gereğince düşmemesi sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması ve uçuş yasağının da içinde olduğu bir dizi yeni önlem açıkladı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Sıhhat Bakanı Hugo de Jonge’nin düzenlediği basın toplantısında, “Salgın Yönetim Heyeti”nin tavsiyeleri üzerine hükümetin akşam 20.30’dan başlayarak sabah 04.30’da sona ermek üzere sokağa çıkma kısıtlaması getiren bir yasa tasarısını Parlamentoya sunduğu bildirildi.

Parlamentonun yarınki toplantısında görüşülecek teklif kabul edilirse 22 Ocak Cuma gününden itibaren yürürlüğe girecek sokağa çıkma kısıtlaması 10 Şubat’a kadar sürecek.

Yasak saatlerinde işe gidenler ve yemek dağıtımı yapanların iş yerlerinden alacakları çalışma dokümanlarıyla sokağa çıkabilecekleri bildirildi.

Hastalık, acil durum, isimli süreçler ve evcil hayvan gezdirme üzere nedenlerle sokağa çıkanlar yasaktan muaf olacak.

Yasağı ihlal edenlere 95 avro idari para cezası uygulanacak.

Herkesi kısıtlamalara uymaya davet eden Rutte, sokağa çıkma yasağı uygulanan Avrupa ülkelerinde bunun olumlu sonuçlarının görüldüğünü belirtti.

– Seyahat kısıtlamaları

Parlamentoda görüşülecek tasarıya nazaran Hollanda, İngiltere ile hava ve deniz yolu, Güney Afrika ve tüm Güney Amerika ülkeleriyle hava yolu ulaşımını 23 Ocak Cumartesi gece yarısından itibaren durdurulacak.

Yeni düzenlemeyle hava yoluyla seyahat edenlerin mecburî karantinaya gireceği ve karantinada olup olmadıklarının denetim edileceği aktarıldı.

İngiltere’de görülen Kovid-19’un mutasyon geçiren ve daha süratli yayılan tipi sebebiyle önlemlerde sıkılaşma kararı aldıklarını belirten Başbakan Rutte, “Herkes üçüncü dalgaya karşı uyarıyor, bunu ciddiye almalıyız.” dedi.

Mevcut önlemlerin daha süratli yayılan yeni tıpla başa çıkmak için kâfi olmadığını lisana getiren Bakan De Jonge, “İngiltere ve İrlanda’da işlerin ansızın nasıl kötüleştiğini gördük.” dedi.

– Öteki önlemler

Hükümetin aldığı öteki önlemlere nazaran 25 Ocak Pazartesi gününden itibaren cenaze merasimlerine katılabilecek kişi sayısı 100’den 50’ye indirildi.

Daha evvel konut ziyaretlerinde 13 yaşından büyük yalnızca 2 kişi ağırlanabilirken, yarından itibaren 13 yaşından büyük yalnızca bir kişi misafirliğe kabul edilebilecek.

Ülkede 25 Ocak’tan itibaren ilkokulların ve çocuk kreşlerinin açılması planlanmışken bu tarih 9 Şubat’a ertelendi.

Günlük olay sayılarının 5 bin civarında seyrettiği Hollanda’da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı 13 bini geçmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-de-asilamada-istenilen-hiza-kavusulamiyor-2272995

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler