İngiltere’de 311 yılın en sert daralması

İngiltere iktisadı 2020 yılında 1709’dan bu yana en sert daralmayı yaşayarak yüzde 9,9 küçüldü. İngiltere iktisadı dördüncü çeyrekte …

İngiltere iktisadı 2020 yılında 1709’dan bu yana en sert daralmayı yaşayarak yüzde 9,9 küçüldü.

İngiltere iktisadı dördüncü çeyrekte beklentileri aşarak bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 1 artarken 2020 yılında yüzde 9,9 küçülerek 1709’dan bu yana en büyük daralmayı yaşadı.

Ülke şu anda daha sert karantina tedbirleri uygulamaya başlarken çift tabanlı resesyonun iktisadın küçülmesinde tesiri kaçınılmaz gözüküyor.

İngiltere şu ana kadar 14 milyon doz civarında aşı uygularken ülkede 100 kişi başına 21 doz aşı düşüyor. İngiltere’de birinci dozu alanların oranıysa yüzde 20,2.

Açıklanan sayılar, İngiltere Merkez Bankası’nın büyümenin artışa geçeceğine dair beklentileriyle uyumlu. Merkez Bankası Baş Ekonomisti Andy Haldane ise tüketicilerin yaklaşık 250 milyar sterlin kıymetin tasarrufu önümüzdeki devirde karantina tedbirlerinin azalmasıyla harcayacağını düşündüğünü belirterek, “Bir yıl sonra yıllık büyüme çift hanelere ulaşabilir.” dedi.

Şansölye Rishi Sunak ise iktisadının kış devrinde direnç gösterdiğini lakin karantina tedbirlerini kaldırırken dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Sunak, hükümetin salgının sonraki basamağı için sağlayacağı takviyeleri 3 Mart’taki bütçeye dahil edeceğini söyledi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-de-1709-dan-beri-en-sert-kuculme-2274534

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler