İngiltere ve Washington kısıtlamaları kademeli gevşetiyor

Dünya genelinde mutasyonların tesiri ile koronavirüs olay sayıları artarken, sürat kazanan aşılama ile kimi ekonomiler kademeli olarak açılıyor …

Dünya genelinde mutasyonların tesiri ile koronavirüs olay sayıları artarken, sürat kazanan aşılama ile kimi ekonomiler kademeli olarak açılıyor

ABD’nin başşehri Washington DC’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle alınan birtakım tedbirlerin kademeli olarak gevşetileceği açıklandı

Washington Belediye Lideri Muriel Bowser, düzenlediği basın toplantısında bahar aylarının gelmesiyle 1 Mayıs’tan itibaren Kovid-19 tedbirlerinin gevşetileceğini duyurdu.

Cümbüş ve konser yerlerinin 500 bireye kadar kapasiteyle açılabileceğini kaydeden Bowser, sinema salonları, düğün, özel davet, bölgesel iş toplantıları ve kongrelerin de yüzde 25 kapasiteyle yapılabileceğini belirtti.

Bowser, havuzlar, rekreasyon merkezleri, kütüphaneler, müzeler, galeriler ve stantların de yüzde 50 kapasite ile açılabileceğini bildirdi.

Kentteki aşılama çalışmalarına ait ayrıntıları da paylaşan Bowser, Washington’da 162 bin kişinin aşılandığını kaydetti.

İngiltere’de yeni tip koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi kapsamında ülkede 12 Nisan’dan itibaren mağazalar, berberler ve spor salonları üzere işletmelerin yine açılacağı duyuruldu

İngiltere Başkakanı Boris Johnson, kabine toplantısı sonrası Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da baş tıp vazifelisi Prof. Chris Whitty ve hükümetin bilim danışmanı Patrick Vallance ile basın toplantısı düzenledi.

Ülkede olay ve meyyit sayılarının düşmeye devam ettiğini, Ulusal Sıhhat Servisi (NHS) üzerindeki baskının ortadan kalktığını ve aşılamada başarılı olduklarını kaydeden Johnson, sahip oldukları bilgiler doğrultusunda daha evvel kısıtlamaların hafifletilmesine ait açıkladıkları 4 etaplı planın ikinci etabına geçilmesi istikametinde karar aldıklarını açıkladı.

Johnson, salgının yayılımını engellemek için başlattıkları yaygın test programı kapsamında ülkedeki herkese haftada 2 defa süratli Kovid-19 testi sunacaklarını, vatandaşların bu testlere eczanelerle sıhhat merkezlerinde ulaşabileceklerini kaydetti.

Test, aşı ve hastalığı geçirilip geçirilmediğine ait bilgilerin yer aldığı “Kovid-19 pasaportu”na ait çalışmaların devam ettiğini aktaran Johnson, milletlerarası seyahatlere 17 Mayıs’tan sonra müsaade verilebileceğini lakin bu bahiste kesin bir karar vermek için erken olduğunu belirtti.

Whitty ise aşılama programında “başarılı” olduklarına işaret ederek ülkede Kovid-19 aşısının birinci dozunu yaptıranların sayısının 31 milyon 581 bin 623’e yükseldiğini, bunun yetişkin nüfusun yüzde 60’ına denk geldiğini kaydetti.

Aşının ikinci dozunu olanların sayısının 5 milyon 432 bin 126’ya ulaştığını aktaran Whitty, aşı yaptıran 80 yaşın üstündekilerde hastaneye yatış oranında yüzde 80 azalma görüldüğü bilgisini paylaştı.

– Tedbirlerin hafifletilmesinde 2 kademe

Hükümetin açıkladığı plana nazaran, 12 Nisan’da uygulamaya girecek ikinci kademede berberler, mağazalar, kütüphaneler yine açılacak.

Spor salonları ve kapalı yüzme havuzları, hayvanat bahçeleri, kütüphaneler ve açık alana sahip cümbüş yerleri tekrar faaliyet gösterecek.

Restoran ve barların açık hava ortamlarında müşterilerine servis yapmasına müsaade verilecek.

Tıpkı hane üyeleri ülke içinde birlikte seyahat edebilecek ve tıpkı yerde konaklayabilecek.

– Son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle 10 kişi hayatını kaybetti

Öte yandan, Kovid-19 kaynaklı hadise ve meyyit sayılarının düşmeye devam ettiği ülkede, son 24 saatte 10 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 126 bin 862’ye yükseldi.

Son 24 saatte 2 bin 762 yeni hadisenin tespit edildiği ülkede toplam hadise sayısı da 4 milyon 362 bin 150’ye ulaştı.

İspanya’da yeni tip koronavirüs salgınında hadise sayılarının artışa geçtiği, hastanelerde ağır bakım ünitelerindeki doluluk oranının da yükseldiği bildirildi

Sıhhat Bakanlığının güncellediği Kovid-19 bilgilerine nazaran son 48 saatte 85 kişinin hayatını kaybettiği ve 10 bin 360 yeni olay tespit edildiği açıklandı.

Salgında toplam can kaybı 75 bin 783’e, hadise sayısı 3 milyon 311 bin 321’e çıktı.

Bakanlık mevcut durumda 8 bin 944 Kovid-19 hastasının hastanelerde tedavi gördüğünü ve bunlardan 1925’inin ağır bakımda olduğunu açıkladı.

Ağır bakım ünitelerindeki doluluk oranı başşehir Madrid’de yüzde 42’ye, ülke genelinde ise yüzde 20’ye yükseldi.

Salgından ötürü 25 Ekim’den bu yana ülke genelinde inanılmaz hal (OHAL) uygulayan İspanya’da, ülke genelinde uygulanan gece sokağa çıkma yasağı, salgının ağır görüldüğü yerlerde bölgesel karantina, konut misafirliği yasağı ve özerk idareler ortası hür deveran kısıtlamaları devam ediyor.

Hindistan’da günlük olay sayısı 100 binin altına düştü

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en fazla etkilenen ülkeler ortasında yer alan Hindistan’da günlük olay sayısı 100 binin altına düştü.

Hindistan Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 96 bin 982 yeni hadise tespit edildi, toplam hadise sayısı 12 milyon 686 bin 49’a ulaştı.

Son 24 saatte 446 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını yitirdiği Hindistan’da virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 165 bin 547’ye yükseldi.

Hindistan’da son bir günde tespit edilen hadiselerin yarısından fazlası (47 bin 288 vaka) Maharaştra eyaletinde görüldü. Eyalette hafta sonları ve hafta içi mahallî saatle 20.00-07.00 ortası sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Başşehir Yeni Delhi’de de 30 Nisan’a kadar sürecek 22.00-05.00 ortası sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren uygulanacağı duyuruldu.

Ülkede kimi vatandaşların aşı olduktan sonra maske takmayı bıraktıklarından virüse yakalandıkları söz edilmişti.

Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometer” internet sitesine nazaran, Hindistan “dünyada en fazla olay tespit edilen 3. ve virüse bağlı en fazla vefatın görüldüğü 4. ülke” pozisyonunda bulunuyor.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-ve-washington-kisitlamalari-kademeli-gevsetiyor-2277957

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler