İngiltere turizmde açılma için hükümetten yeşil ışık bekliyor

Başbakan Boris Johnson memleketler arası seyahat yasağının 17 Mayıs’ta kaldırılmasının şimdi netlik kazanmadığını bildirdi İngiltere Başbakanı …

Başbakan Boris Johnson memleketler arası seyahat yasağının 17 Mayıs’ta kaldırılmasının şimdi netlik kazanmadığını bildirdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson restoran, pub ve mağazaların gelecek haftadan itibaren açılacağını fakat memleketler arası seyahat kısıtlamasının planlandığı üzere 17 Mayıs’ta kalkıp kalkmayacağının belgisiz olduğunu söyledi.

Bu açıklama, sınırlamalar nedeniyle sıkıntı durumda olan havacılık bölümü için belirsizliğin devam edeceğini gösteriyor.

Basın toplantısında konuşan Johnson öteki ülkelerde virüs denetim altına alınırsa hedeflenen tarihte havayollarının açılması konusunda umutlu olduğunu söyledi ve “Ancak virüsün tekrar yurt dışından bu ülkeye girmesini istemiyoruz” sözünü kullandı.

İngiltere tekrar açıldığında ülkeler virüs olay sayıları ve aşılama oranları üzere çeşitli faktörler baz alınarak ‘trafik ışığı’ sistemiyle sınıflandırılacak. Örneğin yeşil kategorideki ülkeden gelenler virüs testini yeniden de yaptırmak zorunda olacak. Sarı ve kırmızı kategorideki ülkelerden gelenler izolasyon ve karantina kurallarını uygulayacak.

British Airways, Ryanair Holdings, EasyJet’in ortalarında olduğu Airlines UK CEO’su Tim Alderslade mevzuya dair “bugünkü açıklama normalleşemeye giden yol haritasına dair net bir ayrıntı sunmuyor. Tedbirlere dair ayrıntıları bekleyeceğiz. Fakat gördüğümüz kadarıyla yeşil kategorideki ülkelerden gelenlere bile test yapılması düşük riskli bölgelere seyahatleri dahi sınırlayacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-turizmde-acilma-icin-hukumetten-yesil-isik-bekliyor-2277963

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler