İngiltere resmen AB ortak pazarından çıktı

1973’te Avrupa Birliği’ne giren ve 31 Ocak 2020’de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir periyot …

1973’te Avrupa Birliği’ne giren ve 31 Ocak 2020’de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir periyot başladı. İki taraf ortasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik üzere mevzularda yeni düzenlemeler…

İngiltere’nin Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle Avrupa Birliği’yle (AB) yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü tarihi birliktelik sona erdi. Ülke resmen AB ortak pazarından çıktı.

İngiltere’nin AB’den büsbütün ayrılması, saat 23.00’te Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu.

1973’te AB’ye üye olan ve 31 Ocak 2020’de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir periyot başladı.

İki taraf ortasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik üzere bahislerde yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Bundan sonra taraflar, 30 Aralık’ta imzalanan özgür ticaret muahedesine nazaran ticari bağlarını sürdürecek, İngiltere AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak.

İngilizler, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma müsaadesi hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da İngiltere’de fakat gerekli göç şartlarını karşılamaları durumunda yaşayabilecek.

İngiliz iktisadında kıymetli bir yere sahip olan bankacılık ve hizmet dallarında ne olacağı konusunda hala belirsizlik bulunuyor.

Bu ortada Başbakan Boris Johnson yeni yıl bildirisinde, AB’den ayrılığa ait “Bu, ülke için şahane bir an. Özgürlüğümüzü elimize aldık ve bundan mümkün olduğunda en yeterli halde yararlanmak bize bağlı.” dedi.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-resmen-ab-ortak-pazarindan-cikti-2271802

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler