İngiltere Merkez Bankası negatif faizi tartışacak

İngiltere Merkez Bankası koronavirüs nedeniyle ziyan gören iktisat için negatif faizin kullanılıp kullanılmamasını müzakere etmeye hazırlanıyor …

İngiltere Merkez Bankası koronavirüs nedeniyle ziyan gören iktisat için negatif faizin kullanılıp kullanılmamasını müzakere etmeye hazırlanıyor. Merkez Bankası’nın, bankalara negatif faiz siyasetinin uygulanabilirliği konusunda danıştığı ve…

İngiltere Merkez Bankası, 1694’teki kuruluşundan bu yana birinci defa borçlanma maliyetlerinin sıfırın altına inmesinin nasıl tesiri olabileceğine dair aldığı 160 ayrıntılı tahlil sonuçlarını bugün yayımlayacak.

Japonya ve AB’de daha evvel denenen bu siyasetin kullanılıp kullanılmayacağı, 300 yılın en makûs performansını gösteren ekonomiyi kurtarmaya çabalayan Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey için de zorlayıcı bir mevzu..Ekonomistler, bankanın negatif faizi araç olarak kullanacağını fakat bunun çabucak artık olmayacağını belirtiyor.

Bankanın bir sonraki para siyaseti kararı ve çeyreklik varsayımları 4 Şubat’ta açıklanacak. Geçen haftaki ankete katılan birden fazla ekonomist, en az 2023’e kadar faiz oranlarının şu anki düzey olan yüzde 0.1 ve civarında kalmasını bekliyor. Yalnızca bir banka negatif faiz olacağını öngörüyor. Bankanın tahvil alım programı ise 895 milyar sterlin düzeyinde.

Bloomberg Economics’ten Dan Hanson “söz konusu raporda muhtemelen sıfırın altındaki faiz siyasetinin zorluklarına yer verilecek ve bunun şimdilik uzak olduğu belirtilecek” tabirleri kullanıldı.

İngiltere iktisadı Kasım ayında beklenenden daha güçlü büyüme performansı kaydetti, Bailey bu güzelleşmeyi “şirketler kısıtlamalara ahenk sağlıyor” biçiminde yorumladı. Ekonomist Andy Haldane koronavirüs aşısının geliştirilmesiyle bu yılın ikinci çeyreğinde sert bir toparlanma beklediğini tabir etti.

Negatif faizlerin ticari bankaların karını azaltacağına dair telaşlar var. Avrupa’nın 5 yıllık negatif faiz tecrübesi de bankaların karına baskı yapıyor. Deutsche Bank AG CEO’su Christian Sewing 2019’daki bir mülakatında uzun vadede negatif faizlerin finansal sistemi bozduğunu tabir etmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-merkez-bankasi-negatif-faizi-tartisacak-2273785

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kısa çalışma ödeneği bayramdan önce ne zaman yatacak?

Kısa çalışma ödeneğinin bayramdan önce yatırılıp yatırılmayacağı araştırılan konular arasında bulunuyor. Kurban Bayramı’na az bir zaman kala vatandaşlar ödemelerin erkene alınıp alınmadığını araştırmaya başlamışlardı. Konu ile ilgili müjdeli haberi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk verdi ve bugünden itibaren hesaplara yatırılacağını duyurdu. İşte kısa çalışma ödeneği ödeme tarihleri…