İngiltere ile Türkiye ortasında hür ticaret imzası

İngiltere ile Türkiye ortasında hür ticaret mutabakatı imzalanıyor Ticaret Bakanı Ruhsar PEkcan muahede ile ilgili şu değerlendirmelerde …

İngiltere ile Türkiye ortasında hür ticaret mutabakatı imzalanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar PEkcan muahede ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

Hür Ticaret Mutabakatı, önümüzdeki devirde Türkiye ve Birleşik Krallık ortasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak.

STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek.

Türkiye ile İngiltere ortasındaki ticaret daha evvel nasıldı?

Türkiye ile İngiltere ortasında 2019 yılında 17,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşirken bunun 11,5 milyar dolarını Türkiye’nin ihracatı, 5,6 milyar dolarını ise Türkiye’nin ithalatı oluşturuyor.

2020 yılının Ekim ayına kadar ise Türkiye İngiltere’ye 9,01 milyar dolarlık ihracat yaparken İngiltere’den 4,5 milyar dolarlık ithalat yaptı.

Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret partneri olan İngiltere, Türkiye’ye karşı net ithalatçı pozisyonunda.

Türkiye, İngiltere’ye en çok ana metal sanayi eser kümesinde ihraç yaparken İngiltere’den en çok motorlu kara taşıtı ve römork ithal ediyor.

İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmadan evvel, Türkiye ve İngiltere ortasındaki ticaret bağlantıları 1995 yılında AB ile Türkiye ortasında kabul edilen ve 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Kararı ile düzenleniyordu.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-serbest-ticaret-anlasmasinin-detaylari-aciklaniyor-2271620

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Topbaş, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Kadir ...