İngiltere ile Türkiye ortasında hür ticaret imzası

İngiltere ile Türkiye ortasında özgür ticaret muahedesi imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss’ın …

İngiltere ile Türkiye ortasında özgür ticaret muahedesi imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss’ın çevrimiçi iştirakiyle imzalanan muahede 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. Muahedenin tarım ve sanayi…

Uzun müzakereler sonucunda Avrupa Birliği ile ticaret muahedesine varan İngiltere, bu mutabakatın tamamlanmasının akabinde birinci hür ticaret muahedesini Türkiye ile imzaladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Birleşik Krallık ortasındaki Özgür Ticaret Muahedesi İmza Merasimi’ne görüntü konferans ile katılarak, “Bugün, Türkiye-Birleşik Krallık bağlantıları bakımından kıymetli ve tarihi bir günü yaşıyoruz.” dedi.

“Serbest Ticaret Muahedesi, önümüzdeki periyotta Türkiye ve Birleşik Krallık ortasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak.” diyen Pekcan, “STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek.” diye ekledi.

Muahede olmasaydı 2,4 milyar dolara varan bir ziyan oluşacağını belirten Pekcan, “Anlaşmanın hizmetleri de kapsaması için çalışma yürütüyoruz.” dedi.

Pekcan Mutabakat’ın 1 Ocak 2021 tarihinde devreye gireceğini ve hiçbir müddet kaybının yaşanmayacağını vurguladı.

Türkiye, İngiltere’ye ticaretinde fazla veriyor

Türkiye ile İngiltere ortasında 2019 yılında 17,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşirken bunun 11,5 milyar dolarını Türkiye’nin ihracatı, 5,6 milyar dolarını ise Türkiye’nin ithalatı oluşturuyor.

2020 yılının Ekim ayına kadar ise Türkiye İngiltere’ye 9,01 milyar dolarlık ihracat yaparken İngiltere’den 4,5 milyar dolarlık ithalat yaptı.

Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret ortağı olan İngiltere, Türkiye’ye karşı net ithalatçı pozisyonunda.

Türkiye, İngiltere’ye en çok ana metal sanayi eser kümesinde ihraç yaparken İngiltere’den en çok motorlu kara taşıtı ve römork ithal ediyor.

İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmadan evvel, Türkiye ve İngiltere ortasındaki ticaret münasebetleri 1995 yılında AB ile Türkiye ortasında kabul edilen ve 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Kararı ile düzenleniyordu.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-ile-turkiye-arasinda-serbest-ticaret-imzasi-2271620

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Rockefeller’dan aşı tahlili

Rockefeller Vakfı İngiltere Eski Başbakanı Gordon Brown’ın da katkıda bulunduğu bir raporunda yeni koronavirüs varyantının, aşı için nakit ...
Devamını Oku

Fed faiz değiştirmedi

Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizinde değişikliğe gitmedi ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC ...