İngiltere ile Türkiye ortasında hür ticaret imzası

İngiltere ile Türkiye ortasında özgür ticaret mutabakatı imzalanıyor Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Birleşik Krallık ortasındaki …

İngiltere ile Türkiye ortasında özgür ticaret mutabakatı imzalanıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Birleşik Krallık ortasındaki Özgür Ticaret Mutabakatı İmza Merasimi’ne görüntü konferans ile katılarak, “Bugün, Türkiye-Birleşik Krallık bağları bakımından değerli ve tarihi bir günü yaşıyoruz.” dedi.

“Serbest Ticaret Mutabakatı, önümüzdeki devirde Türkiye ve Birleşik Krallık ortasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak.” diyen Pekcan, “STA ile Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacak. Ticaretimiz inanıyorum daha da gelişecek.” diye ekledi.

Muahede olmasaydı 2,4 milyar dolara varan bir ziyan oluşacağını belirten Pekcan, “Anlaşmanın hizmetleri de kapsaması için çalışma yürütüyoruz.” dedi.

Pekcan Mutabakat’ın 1 Ocak 2021 tarihinde devreye gireceğini ve hiçbir müddet kaybının yaşanmayacağını vurguladı.

Türkiye ile İngiltere ortasındaki ticaret daha evvel nasıldı?

Türkiye ile İngiltere ortasında 2019 yılında 17,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleşirken bunun 11,5 milyar dolarını Türkiye’nin ihracatı, 5,6 milyar dolarını ise Türkiye’nin ithalatı oluşturuyor.

2020 yılının Ekim ayına kadar ise Türkiye İngiltere’ye 9,01 milyar dolarlık ihracat yaparken İngiltere’den 4,5 milyar dolarlık ithalat yaptı.

Türkiye’nin en büyük altıncı ticaret partneri olan İngiltere, Türkiye’ye karşı net ithalatçı pozisyonunda.

Türkiye, İngiltere’ye en çok ana metal sanayi eser kümesinde ihraç yaparken İngiltere’den en çok motorlu kara taşıtı ve römork ithal ediyor.

İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmadan evvel, Türkiye ve İngiltere ortasındaki ticaret bağları 1995 yılında AB ile Türkiye ortasında kabul edilen ve 1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Kararı ile düzenleniyordu.

Kaynak: 
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-serbest-ticaret-anlasmasi-nin-detaylari-aciklaniyor-2271620

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer İçerikler