İngiltere, Çin resmi kanalının lisansını iptal etti

İngiliz medya kontrol kuruluşu Ofcom, Pekin ile iplerin gerilmesine sebep olabilecek bir karar alarak, Çin’in devlet dayanaklı resmi televizyon …

İngiliz medya kontrol kuruluşu Ofcom, Pekin ile iplerin gerilmesine sebep olabilecek bir karar alarak, Çin’in devlet dayanaklı resmi televizyon kanalı CGTN’nin yayınını durdurdu

Ofcom’un yayımladığı karara nazaran, China Küresel Television Network’ün (CGTN) lisans sahibi olan Star China Media Ltd’nin İngiltere’deki yayınlar üzerinde editoryal bir yetkiye sahip olmadığı açıklandı.

Tekrar birebir açıklamada, CGTN’nin lisansını China Küresel Television Network Corporation (CGTNC) isimli bir kuruluşa devredilmesini talep ettiği ancak müracaatta “önemli bilgi” eksiklikleri olduğu belirtildi.

CGTN’ye yasal kaideleri yerine getirmesi için kâfi mühlet verildiği açıklanan karar metninde, “Yayıncı ve izleyicinin söz özgürlüğü haklarını da dikkate alarak yaptığımız inceleme sonucunda CGTN’nin İngiltere’de yayın lisansının iptal edilmesine karar verdik.” sözleri yer aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı karar hakkında çabucak bir yorum paylaşmazken, Bakanlık geçen yıl İngiltere’yi Çin medyasının İngiltere’deki haber yapma özgürlüğünü engellemekle suçlamıştı.

Çin devlet yetkilileri, Ofcom’un yayımladığı karardan kısa bir mühlet evvel, İngiltere’nin devlet kanalı BBC’nin salgınla ilgili bir yayınını şikâyet etmiş ve kanalın özür dilemesini istemişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-cin-resmi-kanalinin-lisansini-iptal-etti-2274085

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler