İngiltere ‘Britcoin’e açık kapı bıraktı

İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük süreçlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlayacak İngiltere Maliye …

İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük süreçlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlayacak

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Brexit sonrası İngiliz finans dalını daha inovatif kılmayı umduklarını ve bu kapsamda Hazine ile Merkez Bankası’nın şirketler ve hanehalkı için ‘dijital pound’un uygunluğu üzerinde çalışacağını bildirdi.

En sık kullanılan dijital para ünitesi olan Bitcoin’in İngiliz versiyonunu oluşturma konusunda tartışmalar bir müddettir devam ediyor, fakat bahis birinci sefer araştırma yapma evresine geldi.

İngiltere Merkez Bankası dijital paranın nakdin yerini almayacağını açıkladı.

İngiltere de böylelikle kendi dijital parasını oluşturma konusunda çalışmalara başlayan ülkeler ortasında yerini aldı. Memleketler arası Ödemeler Bankası’nın 66 merkez bankasıyla geçen yıl yaptığı anketi, en az 52 ülkenin kendi dijital para ünitesini geliştirdiğini gösterdi.

Sunak’ın açıklamaları, dijital para çıkarmaya hazırlanan birinci ülke olan Çin’de Merkez Bankası’nın dijital Yuan için pilot programlarını daha fazla kentte test etme kararının akabinde geldi. Çin’in yanı sıra İsveç de e-kron fikrini geliştirme evresinde.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-britcoine-acik-kapi-birakti-2278738

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler