İngiltere Başbakanlığı: Finans piyasalarında parçalanmanın kimseye faydası yok

İngiltere Başbakanlığı, finans merkezleri ortasında pay senedi süreçlerinde parçalanmanın kimsenin faydasına olmayacağını belirtti Başbakanlık …

İngiltere Başbakanlığı, finans merkezleri ortasında pay senedi süreçlerinde parçalanmanın kimsenin faydasına olmayacağını belirtti

Başbakanlık açıklamasında, “Gerekli tüm evrakları sağlamış, dünyanın en önde gelen finans merkezlerinden biri olmamıza ve güçlü bir düzenleyici sisteme sahip bulunmamıza karşın AB hala bize tam denklik vermedi.” sözü kullanıldı.

AB tarafından gerekli denkliklerin sağlanmaması nedeniyle İngiltere’deki pay senedi süreçlerinin bir kısmının yeniden AB’nin tavsiyesi ile AB ülkelerine kaydığı belirtilen açıklamada, “Bizim durumumuz, finans merkezleri ortasında pay senedi süreçlerinde parçalanmanın kimsenin faydasına olmayacağı tarafında.” denildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey de BoE’nin web sitesinde yer alan değerlendirmesinde, AB’ye Londra ile olan finans bağını koparmaması davetinde bulundu.

Bailey, “Korkarım ki AB’nin Birleşik Krallık’ta sahip olduğumuz kural ve standartlara taraf verdiği ve bunları belirlediği bir dünya işe yaramayacaktır. AB, İngiltere’yi kendisinden koparacak mı? Şu anda bunu yapma niyetine dair işaretler var ancak bence bu bir kusur olur.” tabirlerini kullandı.

AB, halihazırda İngiltere Borsalarının Hollanda, Fransa ve Almanya’daki muadilleriyle tıpkı kontrol statüsüne sahip olduğunu kabul etmiyor.

İngiltere ve AB ortasında Aralık 2020’de Hür Ticaret Mutabakatı üzerinde uzlaşılmasının akabinde Mart 2021’de finans dalını de kapsayacak bir mutabakata varılması hedefleniyor.

Amsterdam, geçen ay günlük ortalama pay senedi süreç hacminde Londra’yı geride bırakmıştı. Euronext Amsterdam, CBEO Europe Hollanda ünitesi ve Turquoise’da ocakta günlük ortalama pay senedi süreç hacmi toplam 9,2 milyar avro düzeyine ulaşmıştı. Kelam konusu devirde Londra’da pay senedi süreç hacmi ise günlük 8,6 milyar avro düzeyinde gerçekleşmişti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ingiltere-basbakanligi-finans-piyasalarinda-parcalanmanin-kimseye-yarari-yok-2274489

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler