IMF’den toparlanmada finansal risk uyarısı

IMF, Global Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2021 sayısında, salgın sırasında alınan tedbirlerin uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik …

IMF, Global Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2021 sayısında, salgın sırasında alınan tedbirlerin uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik açıkları üzere istenmeyen sonuçlara yol açabileceği ihtarında bulundu

Memleketler arası Para Fonu (IMF), ekonomik toparlanmanın eş vakitli olmamasının ve gelişmiş ile yükselen piyasa ekonomileri ortasında ayrışmasının beklendiğini belirterek, salgın sırasında alınan tedbirlerin uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik açıkları üzere istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini açıkladı.

IMF, Global Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2021 sayısını yayımladı.

Raporda, fevkalâde siyaset tedbirlerinin finansal şartları rahatlattığı ve finansal istikrara yönelik risklerin denetim altına alınmasına yardımcı olarak ekonomiyi desteklediğine işaret edildi.

IMF’nin raporunda, “Salgın sırasında alınan tedbirler, uzayan değerlemeler ve artan finansal güvenlik açıkları üzere istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Toparlanmanın eş vakitli olmaması, gelişmiş ve yükselen piyasa ekonomileri ortasında ayrışması bekleniyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Para siyaseti, maksatlara ulaşılana kadar destekleyici kalmalı

Raporda, büyük dış finansman gereksinimleri göz önüne alındığında, bilhassa ABD’de faiz oranlarındaki kalıcı bir artış, riskin yine fiyatlandırılmasına ve daha sıkı finansal şartlara yol açarsa yükselen piyasa ekonomilerinin zorluklarla karşı karşıya olacağı aktarıldı.

Ziyan gören borçluların kredi kalitesi ve karlılık görünümüne ait kaygıların toparlanma sırasında bankaların risk iştahını etkileyebileceğine işaret edilen raporda, eski kırılganlıklardan kaçınmak için acil olarak harekete geçme gereksinimi olduğu vurgulandı.

Raporda, “Politika yapıcılar, erkenden tedbir almalı ve finansal şartların geniş çapta sıkılaşmasından kaçınarak, seçilen makro ihtiyati siyaset araçlarını sıkılaştırmalıdır. Sürdürülebilir ve kapsayıcı bir güzelleşmeyi teşvik etmek için bilanço tamiratını da desteklemelidirler.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İktisada kredi akışını sürdürmek ve salgının global finansal sistem için bir tehdit oluşturmasını önlemek için sürdürülebilir ve kapsayıcı bir toparlanma gerçekleşene kadar siyaset takviyesinin gerekli olmaya devam ettiğine dikkat çekilen raporda, “Para siyasetinin, zarurî siyaset maksatlarına ulaşılana kadar destekleyici kalması gerekecektir.” sözüne yer verildi.

Öte yandan IMF Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Yöneticisi Tobias Adrian, hususa ait blog yazısında, global piyasaların ABD’nin uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükselişi izlediğini, süratli ve kalıcı bir artışın daha sıkı finansal şartlara neden olabileceğinden ve bunun da potansiyel olarak ekonomik büyüme beklentilerine ziyan verebileceğinden kaygı duyulduğunu aktardı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/imf-den-toparlanmada-finansal-risk-uyarisi-2278008

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler