IMF’den Fed uyarısı: 2013 üzere olabilir

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Amerikan Merkez Bankası’nın beklentilerin dışında bir sıkılaşma kararının gelişen ülke piyasalarında 2013’tekine …

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Amerikan Merkez Bankası’nın beklentilerin dışında bir sıkılaşma kararının gelişen ülke piyasalarında 2013’tekine benzeri bir tablo yaratabileceği ikazında bulundu

Memleketler arası Para Fonu (IMF) gelişen piyasalara yönelik 2013’te yaşananları hatırlatarak yeni bir ikazda bulundu.

Fon, Amerikan Merkez Bankası’nın potansiyel sürpriz sıkılaşmasının borçlanma maliyetlerinde artışa neden olarak gelişen piyasalarda portföy çıkışlarına neden olabileceği ikazında bulunarak, merkez bankalarının yönlendirmelerinin kritik olduğuna dikkat çekti.

Dünya Ekonomik Görünümü raporunda yer alan tahlil kısmında fon, Kovid-19 aşılamaları ve ekonomik beklentilere ait uygun haberlerin tesiriyle ABD’de yükselen piyasa faizlerinin portföy girişlerini artırma, bunun yanında ise birçok gelişen piyasa için dolar bazlı borçlanmalarda makasların daraltma eğilimi yaratabileceğini belirtti.

İlgili kısımda IMF ekonomistleri Philipp Engler, Roberto Piazza ve Galen Sher gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının enflasyon riskleri münasebetiyle tasalarını lisana getirmesi durumunda 2013’de yaşanan taper tantrum periyodundaki üzere dünyanın finansal şartlarda sürpriz bir sıkılaşmayla karşılaşabileceğini söz etti.

Merkez bankalarının yönlendirmeleri değerli

Fon bu ikazları yaparken, gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının yönlendirmelerini değerli olduğuna vurgu yaptı.

Fed daha evvel yaptığı yönlendirmelerde enflasyonda yüzde 2 amacına vurgu yaparak iktisatta tam istihdam yaşanana kadar faiz oranlarını yüzde 0 düzeylerinde tutacağını belirtmişti.

2013 yılında ABD’den gelen sıkılaşma istikametindeki yönlendirmeler gelişen ülke piyasalarında süratli bir çıkış yaratmış, tıpkı periyotta bu sebepten ötürü Türk Lirası da dolar karşısında sert kayıp yaşamıştı.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/imf-den-2013-senaryosu-uyarisi-2277899

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Resmi Gazete’de bugün (27.01.2021)

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararlar, yönetmelikler ve bildirimler YÜRÜTME VE YÖNETİM KISMI YÖNETMELİKLER –– Su Dışındaki ...