IMF/Georgieva: İklim değişikliği ekonomik istikrar için temel risk

IMF Lideri Kristalina Georgieva, “İklim değişikliğini ekonomik istikrar için temel risk olarak görüyoruz” dedi Memleketler arası Para Fonu (IMF …

IMF Lideri Kristalina Georgieva, “İklim değişikliğini ekonomik istikrar için temel risk olarak görüyoruz” dedi

Memleketler arası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, iklim değişikliğinin ekonomik ve finansal istikrar için temel bir risk oluşturduğunu belirterek, buna karşı atılacak adımları bilhassa yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra büyümeyi canlandırmak ve yeni istihdam yaratmak için bir fırsat olarak gördüklerini söz etti.

Georgieva, İklim Ahenk Doruğu’nda yaptığı konuşmada, IMF’nın iklim değişikliği konusu çalışmalarının merkezine alacağını anlattı.

Karbon fiyatlarının istikrarlı bir formda yükselmesi ve “yeşil” altyapı yatırımlarının artması halinde 15 yıl içinde global iktisadın yaklaşık yüzde 0,7 büyüyebileceğine işaret eden Georgieva, milyonlarca insan için istihdam yaratılabileceğini lisana getirdi.

Georgieva, “İklim değişikliğini ekonomik ve finansal istikrar için temel bir risk olarak görüyoruz. İklim değişikliğine yönelik hareketleri, bilhassa salgından sonra büyümeyi canlandırmak ve yeni yeşil istihdam yaratmak için bir fırsat olarak görüyoruz.” dedi.

IMF’nin düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli iktisada geçişi hızlandırmak için dört alanda harekete geçtiğini aktaran Georgieva, fonun iklim göstergelerini makroekonomik datalarda yaygınlaştırmak maksadıyla bu yıl İklim Değişikliği Gösterge Tablosu yayımlamaya başlayacağını ve İklim risklerinin ekonomik tesirlerini takip eden göstergeler olacağını tabir etti.

Georgieva, “İklim değişikliğine direnç, kritik bir önceliktir. Bu nedenle, bunu bu yıl ve gelecek yıllarda yapılacak işlerin merkezine yerleştiriyoruz.” diye konuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/imfgeorgieva-iklim-degisikligi-ekonomik-istikrar-icin-temel-risk-2273299

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler