IMF/Georgieva: Aşı siyaseti ekonomik siyasettir

Georgieva, IMF ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında basın toplantısı gerçekleştirerek, fonun gelecek devirdeki temel …

Georgieva, IMF ile Dünya Bankasının düzenlediği Bahar Toplantıları kapsamında basın toplantısı gerçekleştirerek, fonun gelecek devirdeki temel siyaset önceliklerine ait değerlendirmelerde bulundu

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, aşı siyasetinin ekonomik bir siyaset olduğunu belirterek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sona erdirilmesinde sağlanan süratli ilerlemenin global iktisada 2025’e kadar yaklaşık 9 trilyon dolarlık katkı sağlayabileceğini tabir etti.

Tünelin sonunda ışığın göründüğüne işaret eden Georgieva, fakat krizin “karanlık bir gölge” oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Georgieva, ekonomik varlıkların tehlikeli bir formda ayrıştığını, ABD ve Çin üzere ekonomiler öne çıkarken, daha fakir ülkelerin süratli toparlanmanın gerisinde kaldığını aktardı.

Merkez bankalarının dikkatli bağlantısına gereksinimimiz var

Son derece yüksek bir belirsizlikle karşı karşıya olunduğuna dikkati çeken Georgieva, iş kayıpları, eğitim kayıpları, çok yoksulluk ve açlıktan kaynaklanan daha fazla ekonomik ziyan riski olduğunu anlattı.

Georgieva, IMF’nin global siyaset gündeminin 3 önceliği olduğuna değinerek, bunlardan birincisinin adil aşılama olduğunun altını çizdi.

Aşı üretiminin ve dağıtımının artırılmasıyla ihracat denetimlerinin kaldırılması gerektiğini belirten Georgieva, “Aşı siyaseti ekonomik siyasettir. Sıhhat krizinin sona ermesinde sağlanan daha süratli ilerleme, 2025 yılına kadar global gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) yaklaşık 9 trilyon dolarlık katkı sağlayabilir.” diye konuştu.

Georgieva, toparlanmaya ait önceliklerinden de bahsederek, mali tedbirlerin ve uygun mali şartların sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi.

IMF Lideri Georgieva, “Ayrışan toparlanmalar göz önüne alındığında, ziyanlı finansal tesirleri en aza indirmek için hem büyük merkez bankaları tarafından dikkatli bağlantıya hem de gelişmekte olan ülkelerde ihtiyatlı siyasetlere gereksinimimiz var.” dedi.

Minimum vergilendirme daveti

Sıhhat krizi sona erdiğinde hükümetlerin dayanak programlarını kademeli olarak azaltması gerektiğini vurgulayan Georgieva, yeşil ve dijital altyapıya yönelik kamu yatırımlarının artırılmasının kıymetine işaret etti.

Georgieva, “Çoğu durumda bu, daha etaplı vergilendirme ve şirketler için taban vergilendirme ile milletlerarası vergi oranları üzere hususlarda mutabakat manasına gelecektir.” diye konuştu.

Düşük gelirli ülkelerin gelecek 5 yıl içinde yaklaşık 450 milyar dolarlık kaynağa gereksinim olacağını kaydeden Georgieva, bu ülkelerin daha fazla yurtiçi gelir seferberliğine ve daha fazla imtiyazlı dış finansman ile borçlarıyla başa çıkmaları için daha fazla yardıma muhtaçlıkları olduğunu aktardı.

Georgieva, IMF’nin şimdiye kadar 86 ülkeye çeşitli araçlar kullanarak 110 milyar doların üzerinde takviye sağladığını belirterek, fonun 650 milyar dolarlık yeni bir özel çekme hakkı (SDR) tahsisini de önereceğini ve bunun rezerv varlıklar için uzun vadeli global muhtaçlığın karşılanmasına yardımcı olacağını, tüm üyelere, bilhassa de en savunmasız olanlara kıymetli bir likidite sağlayacağını tabir etti.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/imfgeorgieva-asi-politikasi-ekonomik-politikadir-2278082

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler