IMF, düşük gelirli 28 ülkeye borç yardımını Ekim’e kadar uzattı

Milletlerarası Para Fonu (IMF), düşük gelirli 28 ülkeye acil borç servisi yardımını 15 Ekim 2021’e kadar uzattı IMF’den yapılan açıklamada, İcra …

Milletlerarası Para Fonu (IMF), düşük gelirli 28 ülkeye acil borç servisi yardımını 15 Ekim 2021’e kadar uzattı

IMF’den yapılan açıklamada, İcra Heyeti’nin, Afet Tesirlerinin Sonlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) kapsamında 28 üye ülke için borç servisi yardımında 6 ay daha uzatmaya gittiği bildirildi.

Kelam konusu ülkeler için borç servisinin hafifletilmesi maksadıyla 13 Nisan 2020 ve 2 Ekim 2020’de sağlanan yardımların akabinde 3’üncü hibenin onaylandığına işaret edilen açıklamada, kestirimi 238 milyon dolarlık borç servisi yardımının 15 Ekim’e kadar sağlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, CCRT’deki kaynaklara bağlı olarak borç servisi yardımının 16 Ekim’den 13 Nisan 2022’ye kadar uzatılabileceğinin de sinyali verildi.

IMF’nin açıklamasında, şimdiye kadar AB, İngiltere, Japonya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Norveç, Singapur, Çin Meksika, Filipinler, İsveç, Bulgaristan, Lüksemburg ve Malta’nın ortalarında bulunduğu ülkelerin yaklaşık 774 milyon dolarlık dayanak sağlamayı taahhüt ettiği aktarıldı.

IMF Lideri Kristalina Georgieva, Mart 2020’de CCRT için yaklaşık 1,4 milyar dolarlık kaynak yaratılması için teşebbüs başlatmıştı.

Öte yandan, IMF’den yapılan bir başka açıklamada da AB’nin CCRT’ye yaklaşık 199 milyon dolarlık katkıda bulunduğu kaydedildi.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/imf-dusuk-gelirli-28-ulkeye-borc-yardimini-ekim-e-kadar-uzatti-2277913

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler