ILO: Süreksiz güzelleşmeye karşın mali ve toplumsal külfetler 2021’de devam edecek

Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO), global piyasalardaki süreksiz güzelleşme işaretlerine karşın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını …

Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO), global piyasalardaki süreksiz güzelleşme işaretlerine karşın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle milyonlarca insan için mali ve toplumsal zahmetlerin 2021’de devam edeceğini açıkladı

Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ILO’nun Genel Yöneticisi Guy Ryder, görüntü konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, global krize ait örgütün Mart 2020’den bu yana yayımladığı 7’nci raporunu kıymetlendirdi.

Ryder, salgının iş dünyası üzerindeki tesirlerine değinerek “Nispeten güzel haberler var. Güzelleşmenin süreksiz işaretlerini görüyoruz. İşaretler kırılgan, belgisiz ve beklentiler değerli ölçüde istikrarsız.” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada hiçbir ülkenin ve bölümün Kovid-19 krizinde tek başına “belini doğrultamayacağına” vurgu yapan Ryder, “Tek başına bir dalda yahut bir alanda gözle görülür gelişme ‘sahte bir kapı’ olabilir. Bu nedenle sık sık duyduğumuz üzere, hakikaten hepimiz bu işte birlikteyiz.” diye konuştu.

Ryder, 2020’de salgından dolayı iş gücü piyasalarının son derece olumsuz etkilendiğinin altını çizerek, “kurtarma süreçlerinin tesirinin insan merkezli olmasından” geçtiğini vurguladı.

Kovid-19 salgınının global iş piyasalarında oluşturduğu krizin tesirlerine işaret eden Ryder, “Bu, 1930’ların Büyük Buhranından bu yana iş dünyası için en şiddetli krizdi. Tesiri, 2009 global mali krizinden çok daha büyük oldu.” dedi.

“140 milyon insan etkilendi”

Öte yandan, ILO’nun açıkladığı rapora nazaran, 2020’de global çalışma saatlerinde yüzde 8,8 kayıp yaşandı. Örgüt, bu kaybın 255 milyon tam vakitli işe eş bedel ve 2009 global mali krizinde yaşanan kaybın yaklaşık dört katı olduğuna dikkati çekti.

Çalışma saatlerindeki kaybı kıymetlendiren Ryder, “Kayıp çalışma saatlerinin yaklaşık yarısı, hala çalışmakta olanların çalışma saatlerinin azalmasıyla açıklanabilir. Geri kalanı daha evvel görülmemiş seviyede istihdam kaybından geldi. Bundan da toplam 140 milyon insan etkilendi.” bilgisini paylaştı.

“3,7 trilyon dolar kayıp yaşandı”

ILO raporunda, 2020’deki kayıp çalışma müddetlerinin, ya hala ya istihdamı devam edenlerin çalışma müddetlerinin azaltılması ya da 114 milyon kişi seviyesine ulaşan “görülmemiş” istihdam kaybı nedeniyle yaşandığı bilgisine yer verildi.

Global istihdam kayıplarının yüzde 71’inin (81 milyon kişi), işsizlikten çok sakinlikten kaynaklandığına değinilen raporda, “Bu büyük kayıplar, global iş gücü gelirinde yüzde 8,3’lük (destek önlemleri dahil edilmeden önce) bir düşüşle sonuçlandı. Bu da 3,7 trilyon dolar yahut dünyadaki tüm gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 4,4’üne muadil.” sözü kullanıldı.

Ryder, optimist senaryoya nazaran, salgında en güçlü toparlanmanın düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşeceğinin varsayım edildiğini belirtti.

Yüksek gelirli ülkelerin bu yıl sıkıntı bir birinci çeyrekle karşı karşıya kalacağı ihtarını yapan Ryder, şunları kaydetti:

“Ancak aşılama programlarının tesirlerinin başlamasıyla yılın ikinci yarısında iyileşmeleri güçlenecek. Ön görülen çalışma saati kayıplarına ait tüm senaryoları devam edecek. Öbür bir deyişle, milyonlarca insan için bu mali ve toplumsal badire 2021 boyunca da devam edecek.”

BM kuruluşu ILO’nun raporunda ayrıyeten 2020’de bayanların ve gençlerin salgından olumsuz etkilenme mümkünlüğünün daha yüksek olduğuna işaret edildi.

ILO, salgının dünyayı tesiri altına almaya başladığı 8 Mart 2020’de Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin işini kaybedebileceği kestiriminde bulunmuştu.

Kaynak:
Bloomberg HT:https://www.bloomberght.com/ilo-gecici-iyilesmeye-ragmen-mali-ve-sosyal-sikintilar-2021-de-devam-edecek-2273300

Bu size yardımcı oldu mu?
EvetHayır
0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler
Devamını Oku

Binance Hesap Açma

Kripto para borsaları arasında küresel çapta faaliyet gösteren, sektör liderlerinden biri olarak ön plana çıkan Binance, Türkiye’de de…